Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Idag kom mamma förbi med en burk pepparkakor som hon precis hade bakat. Jag hade nästan glömt vilken skillnad det är mot de man köper. Nu är det fest!!
Typ ett dussin pipparkakor på skyltsöndagen nere på stan. Sedan nybakade hemma hos mamma, blev nog två dussin kakor till ungefär. Plus två lussebullar. Gott!
3st fullkornspepparkakor åts uoo idag. Dom är himmelriket jämfört med vanliga tråkpepparkakor, men det ska vara dom där stora pepparkaks hjärtan i fullkornsmodell.
OskarH skrev:
-------------------------------------------------------
> 3st fullkornspepparkakor åts uoo idag. Dom är
> himmelriket jämfört med vanliga
> tråkpepparkakor, men det ska vara dom där stora
> pepparkaks hjärtan i fullkornsmodell.
Men hallå, fullkorn innebär ju att dom är typ nyttiga (eller nåt) och alla vet ju att det som är nyttigt är äckligt och det som är onyttigt är gott.
Vad är det som är fullkorn i pepparkakor? Bakas de inte av typ smör, socker, kryddor (dvs peppar) - och en skvätt lervälling för att få rätt färg? Är det mycket fibrer i lera eller?
ostkaka skrev:
-------------------------------------------------------
> Vad är det som är fullkorn i pepparkakor? Bakas
> de inte av typ smör, socker, kryddor (dvs peppar)
> - och en skvätt lervälling för att få rätt
> färg? Är det mycket fibrer i lera eller?
Ja det är mycket fiber i lera. Min slutsats säger det eftersom folk påstår att det är nyttigt att cykla och när man cyklar får man lera i munnen d.v.s. lera är nyttigt!!!
Och sen till det tråden handlade om. Jag har ätit 0 pepparkakor. Förstår inte varför man ska baka pepparkakor när man kan käka upp degen istället?