På tal om älgjakten
Fältprästen sa:Det är väl kameran som inte är OK?daikai1 sa:Åtel efter vildsvin kan det vara, tror det är ok med belysning då, annars är det inventering efter vad som finns på åtlarna med kamera.
Ok med åtelkamera numera https://svenskjakt.se/start/nyhet/sa-sager-nya-lagen-om-viltkameror/
När det gäller belysning: "Numera gäller dessutom att fast belysning som har satts upp i syfte att underlätta jakten får användas vid jakt efter vildsvin vid för ändamålet anordnade åtelplatser för vildsvin.
Inga särskilda krav har ställts på vilken typ av belysning man får ha annat än att den ska vara fast. Detta innebär att den ska vara fast monterad och inte bärbar, vridbar eller liknande. Det finns heller inga krav på att den ska lysa konstant eller var den ska vara monterad. Lampan måste dock belysa åtelplatsen, eftersom jakten ska ske vid en åtelplats.
Man får därför inte lysa upp hela skogen och skjuta vildsvin överallt bara för att man har en åtelplats någonstans. Vildsvinet ska vara ”vid” åtelplatsen, för att man lovligen ska kunna fälla den med hjälp av belysningen. Lampan kan vara en bra bit bort, bara den belyser åtelplatsen. Jägaren kan befinna sig på jägarmässigt avstånd från åtelplatsen när vildsvinet skjuts vid åtelplatsen."

