Skydda/säkra hjul och sadel?

Skydda/säkra hjul och sadel?
biltema har ett billigt kit under hunkan. med en special nyckel som man kan ha i nyckelknippan säkrar både sadel o hjulen har själv det på pendelhojjarna ! funkar perfa!
 
Skydda/säkra hjul och sadel?
En polare tröttnade efter två försvunna sadlar på pendlaren, båda utan snabblås. Så han limmade fast sadelstolpen. Sedan gick den inte att justera alls, men han hade den ju på rätt höjd så... Men hjulen kanske man vill ta av ibland.
 
Skydda/säkra hjul och sadel?
Jazz här på forat hade en låswire under railsen på sadeln och i baktriangeln där sadeln rören infäster i seat tuben....kanske något?
 
Skydda/säkra hjul och sadel?
Öppna quickisarna, lossa hjulen, lås fast båda hjulen med ramen. Öppna låset till sadeln, ta av den, och ta sedan med sadel/sadelstolpe och snabblåsen. Montera ihop allt när det är dags att använda cykeln igen.

Eller köp skewers (vad kallas de på svenska?) för insex. Set för båda hjulen och sadelklämman säljs i de flesta cykelbutiker, kostar inte mycket.
 
Skydda/säkra hjul och sadel?
Campobella skrev:
-------------------------------------------------------
> biltema har ett billigt kit under hunkan. med en
> special nyckel som man kan ha i nyckelknippan
> säkrar både sadel o hjulen har själv det på
> pendelhojjarna ! funkar perfa!


Det låter ju lite intressant! SKa kolla med cykelhandlarn också, Biltema finns ju inte här i stan...
 
Tillbaka
Topp