tröstlös utan dragkrok?

  • Trådstartare Trådstartare /A
  • Start datum Start datum

/A

Ny medlem
tröstlös utan dragkrok?
Nån som har erfarenhet av Thules cykelställ för bilar utan dragkrok? Man lixåm spänner fast hela paketet på bakluckan... Söker tips på bra cykling i Lysekilstrakten!!!

/Flickscouten ;)
 
tröstlös utan dragkrok?
Se bara till att spänna alla linor riktigt ordentligt... Trodde jag hade gjort det men upptäckte att så inte var fallet när hela stället plus cykeln började röra sig oroväckande mycket ute på motorvägen. Men ser man bara till att det är gjort så funkar ställen bra.
 
tröstlös utan dragkrok?
Har en sådan på min Escort nu o tidigare satt den på min gamla 460.. Funkar bra men strävar efter att köpa takhållare (men finns roligare saker o köpa)
Blivit några skrapmärke när cyklarna oturligt legat mot varandra och kan bli lite rugg i lacken på bilen om den inte är riktigt ren.. men annars sitter den fast riktigt bra.. men kan bero på att jag står o drar spännbanden som som fan (pojkvännen står o flinar varje gång JAG!! sätter dit hållaren..)
 
tröstlös utan dragkrok?
Är själv inne på denna svåra gåta. Jag har en cykelställning för dragkrok men ingen dragkrok på bilen.

Har inte kunnat bestämma mig vad som är bäst.

Dragkrok för +500euro
Thule ställ för bilar utan dragkrok ca. 100euro
Eller takräcke med cykelhållare ca 200euro

För närvarande har dessa ingen hög prioritet men skall skaffas en av dessa tre när jag känner för det.

(inte roligt att slänga in en cykel i baksätet på en ny bil)
 
tröstlös utan dragkrok?
Jag har ett från Micro för 399:-.
Tycker att det fungerar kanon. Kan öppna luckan med cykeln på!

cliomtb.jpg
 
tröstlös utan dragkrok?
Har ett sådant dock använde jag det för 3år sen...
Var på gotland med cyklarna , fastspända på en BMW M3 E36 DAKKAR GELB...
Och det fungerade bara bra.
 
Tillbaka
Topp