Veloce vs Ultegra SL

Veloce vs Ultegra SL
Värdelöst svar men...

Har kört Ultegra och är överlag väldigt nöjd med funktionalitet och finish. Design är en smaksak och jag tycker nog att Campa kör snyggare detaljer än shimano. I mitt fall hade nog det avgörande varit hur reglagen känns och vilka som passar dina händer bäst.

En tanke är att SHimanos hjul är väldigt prisvärda. Jag kör med Ultegra-hjul som väger 1600gr och kostade under 2000. Jag tror ej du kan matcha den pris/viktbilden hos Campa.
 
Veloce vs Ultegra SL
SteffoN skrev:
-------------------------------------------------------
> Ja nån som har något att säga angående Campa
> Veloce vs Shimano Ultegra SL? Är det värt 2000:-
> extra för det senare?

Jag håller iofs med ething köp det som passar dina händer bäst.
Men samtidigt tycker jag att du (nästan alltid) får mer för pengarna om du lägger 2000 xtra på hjulen istf på komponenterna.
Kompletta cyklar med Veloce brukar inte ha särskilt bra hjul.

Men en annan sak är att from -09 (i verkligheten Oktober) kommer Campa med nya handtag som både ser och ffa har annurlunda ergonomi.
Dina Veloce-handtag kommer alltså snabbt att se gamla ut. Är det viktigt för dig?
(Med all sannolikhet kommer det nytt hos Ultegra oxå, men det dröjer troligen till åtminstone 2010)

Om du bryr dig om tester så testade tidningen Tour komponenter i nummer 2/2008
normal_Komponent-test_sammanst%C3%A4llning_-_Tour_2_2007.jpg

Lägre betyg är bättre. Läs mer här:
http://www.tour-magazin.de/?p=1846

Personligen skulle jag hellre ha valt 105 och lagt resten av pengarna på de bästa hjulen jag hade råd med.
Men det är jag det....


/Håkan
 
Veloce vs Ultegra SL
Hmm ok tackar, blir kanske inte direkt klokare. Cykeln i fråga har för övrigt identiska komponenter, bla hjulen som är ett par Fulcrum Racing 7. Tyvärr finns ej 105 gruppen som val annars håller jag med dig Håkan.
 
Tillbaka
Topp