@Magneto, tack för att du ändå tycker att vi skriver och fotar hyfsat!
Om du inte gillade filmen tycker åtminstone jag att du får komma med lite konstruktiv kritik :) Vad är det som du inte gillar och vad är amatörmässigt? Sedan bör du ju börja med att kolla på hela filmen, blir enklare då att ge feedback, åtminstone på helheten. Får vi lite tips så kan vi säkert förbättra oss till nästa gång, för fler filmer kommer det att bli framöver och vi vill utvecklas!
Hej Martin här kommer lite tips.
Till exempel, ca 1 minut in i filmen, mycket tvekan i rösten och "öh" ger intryck av att ha inte är riktigt säker på sin sak eller att han inte funderat igenom sina svar innan han får frågan.
1.20 in i filmen när intervjuaren avbryter och slår bort testarens finger, kan undvikas om ni övar innan ni filmar. Var inte oroliga att öva mycket och filma mycket så det blir riktigt bra, vi tittare ser ju bara det färdiga resultatet och inte arbetet ni lagt ner innan.
1.46 intervjuaren upprepar i stort sett samma sak som testaren redan sagt, två gånger.
2 minuter in intervjuaren frågar vem testaren skulle rekommendera cykeln till, testaren tvekar mycket på sitt svar, ger intryck igen att han inte riktigt tänkt igenom sina svar.
Med Aron så blir det lite bättre och vid
6 minuter, Intervjun med Markus från Merida, en professionell person som ger ett förtroende för att han vet vad han pratar om, försök ta efter hans klara svar och inga tvekanden från hans sida ger ett gott intryck.
Snälla ni är en professionell sida som drivs kommersiellt, ni kan bättre så jobba på :)