Cykelbanornas hall of shame
jesperC sa:Just där så spelar det ju inte så stor roll i och med att både gående och cyklister ändå brukar behöva gå på körbanan.
Detta då trottoaren/cykelstråken normalt nyttjas som som lastzon för butikerna området alternativt som allmän parkeringsplatsen för Systembolaget som ligger precis på andra sidan vägen.
//j
Förvisso, i bildens övre hörn åt vänster till är det rent kaos, särskilt när det ställs upp "Italian village" och liknande på det lilla torget mittemot systembolaget. Intressant bara att man i ena änden renodlar en cykelbana men i andra tar bort den. Samtidigt. Där byggsäckarna står fortsätter man nämligen med kantmarkeringarna mot fotografen till. Jag är mycket glad att min cykelpendling slutar precis innan detta kaos börjar.

