Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Tiden grundar sig på vinnaren. Landström vann Vasan 2014 och percykelloppet 2017. Sen vann han stort och självklart hade det gått fortare om någon varit framme och hjälpt honom. Tror det finns lättare lopp att seeda upp sig på, även om det var mkt lättare än långloppscupsloppen. Jag var 27 sek från tävlingsled 1 på Vasan på just Percykelloppet. I fjol tog det 90 sek att komma ur fållan. Strava säger 2.58.57 igår, det är 20 sek för att komma ur jmf officiell tid. Jag kom 06.45 till starten och då stod över halva startled två i kö...NickPick sa:Det är ju ingen höjdare att vänta 2-4 minuter innan man kör förbi "start" i tävlingsklass, för det är väl en given tid som tidtagningen börjar på?
Ska man seeda upp sig så bör man välja något litet lopp där konkurrensen inte är stenhård... Percykelloppet i hudik var väl ett sånt.
Annars är ju vasan det minst roliga långloppet jag har cyklat iaf :)
Mycket bättre i år dock att man faktiskt fick köa in till fållan, jämfört med förra året där man kunde lägga cykeln 04:00 om man ville det.Dr_Rydell sa:Jag kom 06.45 till starten och då stod över halva startled två i kö...
Johan1978 sa:Hur funkar det här med anmälningsförfarandet, seedning och startfållor?
1. Anmäler man sig under en period och sedan lottas platserna ut?
2. Seedning. Jag vill köra motionsklassen på riktiga CV90 och fick en tid på 2017 års Ränneslättsturen på 3h37min. I vilken motionsfålla får jag köra då? Seedningstabellen för CV2017 visar bara fålla 1-4 och sedan 8, 12, 16, 20, 24, 28. Vad hände med fålla 5-7 t.ex? Om vi leker med tanken att seedningstabellen gäller även för CV2018. Vilken motionsfålla får jag köra i?
3. Hur är startfållorna konstruerade? Är det helt enkelt "boxar" numrerade 1-28 efter varandra?
Seedningstabell 2017:
http://www.vasaloppet.se/wp-content/uploads/sites/1/2015/04/seedning-inför-CV90-2017-17.pdf
Burka sa:Man kanske skulle lura in grabben på en runda nästa år. Finns det min-åldersklass/krav eller liknade?
Tack.manslennstrand sa:Burka sa:Man kanske skulle lura in grabben på en runda nästa år. Finns det min-åldersklass/krav eller liknade?
Cykelvasan 90, Cykelvasan 45 och öppet spår är 12 år åldersgräns. http://www.vasaloppet.se/lopp/cykellopp/cykelvasan90/
Capra ibex sa:Blev det någon anmälningshets ifjol? Tyckte jag läste platserna tog slut i april...? Förr gick dom väl på 1 min?
Nja jag anmäler mig samma dag ändå. Men jääääävligt skönt om denna hets har ebbat ut.fyrbåk sa:Capra ibex sa:Blev det någon anmälningshets ifjol? Tyckte jag läste platserna tog slut i april...? Förr gick dom väl på 1 min?
Japp. Korrekt. Hetsen är slut. Flera månader att tveka på numera. Vågar man chansa?
Det seedas från cykelvasan på placering enligt nedan (herrar):fetman sa:Hur räknas seedning på Vasan 2018?
8% av vinnartiden på Vasan el topp 100 direkt till led 1?
I LL är d ju 8% - 15% -25% som gäller men på själva Vasan?
Kan man seeda sej till en plats i led 4 om man har en tid på 3.12 från årets Vasa från led 5?felldin sa:Det seedas från cykelvasan på placering enligt nedan (herrar):fetman sa:Hur räknas seedning på Vasan 2018?
8% av vinnartiden på Vasan el topp 100 direkt till led 1?
I LL är d ju 8% - 15% -25% som gäller men på själva Vasan?
led 1: placering 1-100
led 2: placering 101-300
led 3: placering 301-475
led 4: placering 476-600
Jag ska kanske tillägg att det är placering i tävlingsklass som avses. Det innebär med årets resultat att tiderna för led1 - led4 nästa år blir:
led 1: 2:51:54
led 2: 3:01:36
led 3: 3:07:54
led 4: 3:14:04
Ja, men du måste ha tävlingslicens och klubbtillhörighet. Startled 1-4 är tävlingsklass och startar samtidigt.Cannondale jekyl 1000 sa:Kan man seeda sej till en plats i led 4 om man har en tid på 3.12 från årets Vasa från led 5?
Frågan är väl hur kinkig man är... jag bokade boende på typ tisdagen, cyklade på lördagen. Bodde dock nere i Vansbrotrakten, ganska exakt en timme från Mora men det var det som fanns att uppbringa för vettig peng så sent.Ted_B sa:Hur svårt är det att få boende i närheten?
Jag börjar bli riktigt sugen att köra eftersom ett flertal bekanta kör och jag vill visa dem vad jag kan göra i ett lopp som många känner till.
Tyvärr är jag inte typen som planerar långt i förväg och då kanske det skiter sig med boende?
vi bodde (husvagn) i Orsa i år, det är ca 20 min till Mora och det fanns gott om plats.Ted_B sa:Hur svårt är det att få boende i närheten?
Jag börjar bli riktigt sugen att köra eftersom ett flertal bekanta kör och jag vill visa dem vad jag kan göra i ett lopp som många känner till.
Tyvärr är jag inte typen som planerar långt i förväg och då kanske det skiter sig med boende?
felldin sa:Det seedas från cykelvasan på placering enligt nedan (herrar):fetman sa:Hur räknas seedning på Vasan 2018?
8% av vinnartiden på Vasan el topp 100 direkt till led 1?
I LL är d ju 8% - 15% -25% som gäller men på själva Vasan?
led 1: placering 1-100
led 2: placering 101-300
led 3: placering 301-475
led 4: placering 476-600
Jag ska kanske tillägg att det är placering i tävlingsklass som avses. Det innebär med årets resultat att tiderna för led1 - led4 nästa år blir:
led 1: 2:51:54
led 2: 3:01:36
led 3: 3:07:54
led 4: 3:14:04
Håller med, sitter i samma sits. Sen antagligen hem söndag em dessutom om jobb måndag. Funkade bra i år med uppvärmning 30 på fredagen och sen 90 på lördagen. Kan alla fira på lördagskvällen oxå.Mattis sa:Synd att dom flyttat 30 & 45 km till söndag för oss som kör familjeracet.
Lite segt att gå upp kl5 för att köra 30 km med döttrarna när man kört 90 km dagen innan.
RasmusH sa:Jag kom i mål på plats 600 med tiden 3:14:04 men ser nu att dom korrigerat min placering till 603... Fan ?
RasmusH sa:Jag kom i mål på plats 600 med tiden 3:14:04 men ser nu att dom korrigerat min placering till 603... Fan ?
xzbatt sa:Räknas inte tävlingarna i långloppscupen som seedinglopp för Cykelvasan?
Kollar man på hemsidan under seedinglopp så finns ingen av dom loppen med iaf, kan det vara så att dom inte skrivs ut för att alla är det??
Jajjas sa:Vilket är det sydligaste seedingloppet? Funderar på att köra något lopp om det inte är för långt att köra.