Frågor man inte vågar ställa, egentligen....

Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Raggamuffin skrev:
-------------------------------------------------------
> Orwar skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Raggamuffin skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Uppgradering från 9-delat Acera-x3 till
> > 10-delat
> > > XT-x2 (eller slx, men tycker det är lite
> för
> > > lite pengar i skillnad).
> > >
> > > Några konstigheter?
> > > Axeln i vevlagret borde passa? Eller åker
> jag
> > på
> > > nytt lager?
> > > Hur mäter jag på hubben på hjulet bak om
> > > 10-delat får plats? Eller är det samma
> bredd
> > på
> > > kassetten?
> >
> > Kollade på Shimanos hemsida, Acera verkar
> > fortfarande köra octalink? Då passar det inte
> > utan du behöver ett nytt Hollowtech
> 2-vevlager.
> > Kassettfrågan lämnar jag åt nån annan för
> > säkerhets skull men jag vill tro att det ska
> > passa. Mig veterligen är kassetterna lika
> breda
> > (eller hur var det nu, behövdes det nån
> spacer
> > eller nåt kanske?). Nån som är klokare får
> > svara.
>
> Tack!
>
> Ja octalink står det på den.
> Om jag tex köper
> http://www.bike-discount.de/en/buy/-xt-crankset-10
> -speed-fc-m785-38-24-175mm-black-36517/wg_id-8795
> Så verkar vevlagret ingå, hur vet jag om det
> kommer passa på cykeln? Blir nervös bara man
> läser om alla Engelska och Italienska gängor mm
> :)

Jo, det verkar ingå. Nu säger du inte vad du har för cykel, men jag har svårt att tro annat än att den har alldeles vanlig engelsk gänga och 68 eller 73 mm vevlagerhylsa med tanke på vad det är för saker som sitter där innan. Det där är mer ett bekymmer med fräsiga räsercyklar och liknande. Finns en massa nya fräcka vevlagerstandarder också, men jag tror inte att en cykel med Aceravevparti är så fräck på den punkten.

Byter du från kassettvevlager till vevlager med lösa utanpåliggande skålar (dvs som du gör när du byter från octalink till HT2) så ska du egentligen låta plana sidorna på vevlagerhuset, det nya lagret ligger an mot sidorna på vevlagerhuset så det är bra om de är parallella så att axel/lageruppriktningen blir rätt. I verkligheten är det nog rätt sällan as-nödvändigt att göra det, jag har i alla fall inte bekymrat mig om det när jag bytt. Månne förkortar man livslängden på vevlagret lite, men ett billigt HT2-lager kostar ju typ 80 spänn på valfri webshop så det känns inte som hela världen.

För bytet behöver du lite specialverktyg också utöver vanliga insex, ett för att plocka bort det gamla octalinklagret, ett för att skruva dit det nya HT2-lagret och sen ett litet verktyg för att tajta ihop höger- och vänsterveven. Det sista kan man klara sig utan, men man ska säkert ha det egentligen.

EDIT: En vevarmsavdragare behöver du också om du inte har det sen innan.
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Jag beställde verktyg för att bli av med octalink och för att montera det nya men bommade vevarmsavdragaren. Går det inte får jag prova biltemas. Cykeln är en KTM.

Stort tack för hjälpen :) Jag tror jag beställt rätt grejjer nu :)
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Raggamuffin skrev:
-------------------------------------------------------
> Så tänkte jag med först men det verkar kört
> med kedjan. Köpa 2x9 fram känns lite dumt med.

Om det där är ett svar till min fråga, så borde väl en 9-delad kedja funka på ett vevparti för 10-delat?
Eller menar du att det blir för glappigt i sidled?
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Jag har monterat av vevarmar med en kil och en klubba. Gängorna var ändå bort så avdragare funkade inte. Kanske inte optimalt men i nödfall så.. ;)
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
pme skrev:
-------------------------------------------------------
> Raggamuffin skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Så tänkte jag med först men det verkar kört
> > med kedjan. Köpa 2x9 fram känns lite dumt
> med.
>
> Om det där är ett svar till min fråga, så
> borde väl en 9-delad kedja funka på ett vevparti
> för 10-delat?
> Eller menar du att det blir för glappigt i
> sidled?

Ja jag tänkte inte hela vägen där är jag rädd :)
Läste att kedjan inte passade och tänkte då att den har olika länga länkar, men det är väl bredden som skiljer.
Jag tänkte 10delad kassett bak och 9x3 fram för att byta en sak i taget och att det är dumma pengar att uppgradera till 9x2 istället för 10x2 direkt.

Beställde en hel grupp för det hade väl landat så till slut ändå.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Sitter och funderar på vad jag ska göra med skatteåterbäring och kanske en uppgradering av gruppen på crossen från 105. Valet står då mellan ultegra och force (11 delat), och blev förvånat över att force är dyrare än ultegra samt att red är dyrare än DA. När och varför blev sram dyrare? Jag vill helst ha force men 2000:- mer än ultegra verkar vara ganska mycket. Berätta gärna för mig varför jag ska betala mer för force.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Nu efter cykelbygget har jag fått en massa kartonger över, med begränsad plats försöker jag fundera över vilka som kan vara bra att ha.

Ramkartongen får vara kvar då jag funderat över försäljning. Behöver man hjulkartongerna? Eller gaffelkartongen?
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Fotboll.

Varför säger alltid kommentatorn "räddning på mållinjen" när målvakten är överspelad och en försvarare fredar målet, oberoende av var den där försvararen faktiskt befinner sig? Kollar psg-nice och det var en sån situation precis, Perlskog gapar "räddning på mållinjen!"...bara det att utespelaren som fota undan bollen stod 5m ut från målet.

Denna fras är regel mer än undantag i liknande situationer och har aldrig förstått var det kommer ifrån eller att ingen kommentator hört hur fel det låter.
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
InlineOla skrev:
-------------------------------------------------------
> Fotboll.
>
> Varför säger alltid kommentatorn "räddning på
> mållinjen" när målvakten är överspelad och en
> försvarare fredar målet? Kollar psg-nice och det
> var en sån situation precis, Perlskog gapar
> "räddning på mållinjen!"...bara det att
> utespelaren som fota undan bollen stod 5m ut från
> målet.
>
> Denna fras är regel mer än undantag i liknande
> situationer och har aldrig förstått var det
> kommer ifrån eller att ingen kommentator hört
> hur fel det låter.


Det finns gott om sajter med sportkommentator-citat. Det verkar vara där journalistikens begåvningsreserv hamnar när dom visat sin duglighet i mer krävande sammanhang.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Jamen här har det gått troll i...ungefär som när Bosse Hansson stup i kvarten sa "lugna upp spelet" varvid hela kommentatorklubben tog efter. Alla j@vla kommentatorer säger "räddning på mållinjen" i den situation jag beskrev ovan. Nån måste väl fatta att mållinjen inte är 5m framför målet?
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Stora frågan angående kommentatorer är ju varför Niklas Holmgren alltid låter som han sitter och krystar varje gång det är en målchans.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Mina hestra handskar har efter 4 år gått sönder lagom till vårvädret. Vilka handskar är prisvärda? Vill ha heltäckande handskar för mtb-cykling.

Finns det någon happy-favorit?
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
blunder skrev:
-------------------------------------------------------
> Mina hestra handskar har efter 4 år gått sönder
> lagom till vårvädret. Vilka handskar är
> prisvärda? Vill ha heltäckande handskar för
> mtb-cykling.
>
> Finns det någon happy-favorit?


Inte Hestra. Mina två senaste par har gått sönder efter ett par månader. Dåligt bemötande i deras concept store också.

Baserat på egen erfarenhet säger jag Pearl Izumi Cyclone. Bra hållbarhet. Bra dämpande.
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Tack, ska kolla pearl izumi handsken.

NY fråga:
Måste byta seals på bakdämparen, Monarch rt3, har bara hittat dem hos TF tuned. Finns det någon bättre sida? om inte: är det "Monarch/Plus Air Can Service Kit 11+" jag ska ha då?

Ska mejla dem och fråga om det inte går att få tag på någon annanstans. Oljor tänkte jag köpa från cyclecomponents.

http://www.tftunedshox.com/Catalogue/Shop-RockShox/RockShox/RockShox-Rear-Shock-Spare-Parts
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Hur gör man för att se sina egna tidigare postade inlägg på Happy?

Hittar ingen länk på min profilsida, men klickar jag på mitt (eller vem som helst) användarnamn i ett redan postat inlägg i en tråd, så kan man ju trycka på >Visa alla inlägg< längst ner. Men något sånt hittar jag inte på min egen sida. Eller har jag missat något nu igen..? :/
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Habanero skrev:
-------------------------------------------------------
> Hur gör man för att se sina egna tidigare
> postade inlägg på Happy?
>
> Hittar ingen länk på min profilsida, men klickar
> jag på mitt (eller vem som helst) användarnamn i
> ett redan postat inlägg i en tråd, så kan man
> ju trycka på >Visa alla inlägg< en bit ner. Men
> något sånt hittar jag inte på min egen sida.
> Eller har jag missat något nu igen..? :/

Klicka på ditt eget namn på ett inlägg bara.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Rattnalle skrev:
-------------------------------------------------------
> Habanero skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Hur gör man för att se sina egna tidigare
> > postade inlägg på Happy?
> >
> > Hittar ingen länk på min profilsida, men
> klickar
> > jag på mitt (eller vem som helst) användarnamn
> i
> > ett redan postat inlägg i en tråd, så kan
> man
> > ju trycka på >Visa alla inlägg< en bit ner.
> Men
> > något sånt hittar jag inte på min egen sida.
> > Eller har jag missat något nu igen..? :/
>
> Klicka på ditt eget namn på ett inlägg bara.

Jo jag vet, men när jag inte har något eget inlägg synligt/inte postat på ett tag så blir det ju svårt...
Man kan ju posta ett nytt i och för sig, eller 'söka på författare' men det är ju lite onödigt jobbigt. Men man vänjer sig väl.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Jag lyckades köpa Shimano XT 6-bults bromsskivor till mina fälgar fastän jag har Deore centerlock, smart! Ska byta bromsar till XT och ville ha skivorna med.
Vet att det finns adapter, någon som provat en sådan som fungerar? Shimano har egna.
Har flertalet alternativ här men vet inte vad jag ska göra.
Skicka tillbaka är ett option och köpa andra, (om det finns XT centerlock), byta hubb eller köpa adaptrar om det nu fungerar. Tror att jag får stå för frakten om jag ska skicka tillbaka,(CRC).

Svarar mig själv lite. Dessa adaptrar som finns kan man tydligen inte använda till XT skivorna.
Antar att jag måste införskaffa Shimano XT RT81 skivor istället.
 
Senast ändrad:
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Jag har redan en vel-tråd för detta, men kan inte bestämma mig.

Ska jag köpa Velocity A23 (polerad) eller H plus Son Archetype (polerad)?

Jag väger in på 80kg och hjulen ska användas för CX-pendling.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
velocipede skrev:
-------------------------------------------------------
> Varför ska du ha polerad fälg till cx pendling?


För att. (Nu blev jag ännu mer osäker :) )

Hur som helst; polerat ser snyggt ut när det är rent i alla fall.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Skulle någon vänlig själ vilja upplysa mig om vad för växelöra jag ska ha, samt var det finns.
Har sökt i två nätter men fattar inte riktigt:/

Hån mottages.

Sram x7 10delat o cykeln är en commensal sx2 från 2013.

Samt lite annat som är bra att ha hemma vid eventuella missöden:)

Tack på förhand!
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Mayhem skrev:
-------------------------------------------------------
> g0x skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > vad betyder begreppet ?
>
> Ride Report


Danke
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
sebagge skrev:
-------------------------------------------------------
> velocipede skrev:
> -----------------------------------------------------
> > Varför ska du ha polerad fälg till cx pendling?
>
> För att. (Nu blev jag ännu mer osäker :) )
>
> Hur som helst; polerat ser snyggt ut när det är
> rent i alla fall.

Det är mer bling helt enkelt! Lite vax på efter tvätt så håller det sig dessutom rent och fint lite längre.

A23 är lägre än Archetype, jag hade satsat på det senare om jag hade byggt ett pendlarhjulset.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
blunder skrev:
-------------------------------------------------------
> Mina hestra handskar har efter 4 år gått sönder
> lagom till vårvädret. Vilka handskar är
> prisvärda? Vill ha heltäckande handskar för
> mtb-cykling.
>
> Finns det någon happy-favorit?


Jag beställde ett par on-one snorbilliga som vid första intrycket känns perfekta för mig. Hållbarheten kan jag inte uttala mig om då jag inte använt de än. För de 5£-6£ de kostade känns de svårslagna.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Om jag beställer två par tights från B-D och vill skicka tillbaka det ena. Behöver jag då pynta för retur-frakten?
Jag har ställt frågan till dem och fått både deras engelska lagspråkstext och ett goddag-yxskaft-svar tillbaka.

Någon som har erfarenhet av deras returer?
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
pme skrev:
-------------------------------------------------------
> Om jag beställer två par tights från B-D och
> vill skicka tillbaka det ena. Behöver jag då
> pynta för retur-frakten?
> Jag har ställt frågan till dem och fått både
> deras engelska lagspråkstext och ett
> goddag-yxskaft-svar tillbaka.
>
> Någon som har erfarenhet av deras returer?

Du skriver ut retursedeln på hemsidan, fyller i det tyska returformuläret och lägger i kartongen sen lämnar du till närmaste DHL-ombud. Gratis om varans värde är över 50€ eller vad det är det står. Jag har utnyttjat det flera gånger.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
NLC skrev:
-------------------------------------------------------
> Stora frågan angående kommentatorer är ju
> varför Niklas Holmgren alltid låter som han
> sitter och krystar varje gång det är en
> målchans.

För att fotboll är en bajsnödig sport!
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Rattnalle skrev:
-------------------------------------------------------
> pme skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Om jag beställer två par tights från B-D och
> > vill skicka tillbaka det ena. Behöver jag då
> > pynta för retur-frakten?
> > Jag har ställt frågan till dem och fått
> både
> > deras engelska lagspråkstext och ett
> > goddag-yxskaft-svar tillbaka.
> >
> > Någon som har erfarenhet av deras returer?
>
> Du skriver ut retursedeln på hemsidan, fyller i
> det tyska returformuläret och lägger i kartongen
> sen lämnar du till närmaste DHL-ombud. Gratis om
> varans värde är över 50€ eller vad det är
> det står. Jag har utnyttjat det flera gånger.

Tack!
Trodde det var så men ville vara säker, särskilt med tanke på att B-D-supporten undvikit just den frågan som pesten.
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Jsmacko skrev:
-------------------------------------------------------
> Skulle någon vänlig själ vilja upplysa mig om
> vad för växelöra jag ska ha, samt var det
> finns.
> Har sökt i två nätter men fattar inte
> riktigt:/
>
> Hån mottages.
>
> Sram x7 10delat o cykeln är en commensal sx2
> från 2013.
>
> Samt lite annat som är bra att ha hemma vid
> eventuella missöden:)
>
> Tack på förhand!

http://www.commencal-store.co.uk/PBSCProduct.asp?ItmID=12502575

Fast finns säkert billigare north shore billet hos crc

/T
 
Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Vad heter Kung_Gustaf - egentligen??

Kung_Gustaf skrev:
-------------------------------------------------------
> Edit: fel tråd..
>
> /Gunnar
 
Tillbaka
Topp