Raggamuffin skrev:
-------------------------------------------------------
> Orwar skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Raggamuffin skrev:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Uppgradering från 9-delat Acera-x3 till
> > 10-delat
> > > XT-x2 (eller slx, men tycker det är lite
> för
> > > lite pengar i skillnad).
> > >
> > > Några konstigheter?
> > > Axeln i vevlagret borde passa? Eller åker
> jag
> > på
> > > nytt lager?
> > > Hur mäter jag på hubben på hjulet bak om
> > > 10-delat får plats? Eller är det samma
> bredd
> > på
> > > kassetten?
> >
> > Kollade på Shimanos hemsida, Acera verkar
> > fortfarande köra octalink? Då passar det inte
> > utan du behöver ett nytt Hollowtech
> 2-vevlager.
> > Kassettfrågan lämnar jag åt nån annan för
> > säkerhets skull men jag vill tro att det ska
> > passa. Mig veterligen är kassetterna lika
> breda
> > (eller hur var det nu, behövdes det nån
> spacer
> > eller nåt kanske?). Nån som är klokare får
> > svara.
>
> Tack!
>
> Ja octalink står det på den.
> Om jag tex köper
>
http://www.bike-discount.de/en/buy/-xt-crankset-10
> -speed-fc-m785-38-24-175mm-black-36517/wg_id-8795
> Så verkar vevlagret ingå, hur vet jag om det
> kommer passa på cykeln? Blir nervös bara man
> läser om alla Engelska och Italienska gängor mm
> :)
Jo, det verkar ingå. Nu säger du inte vad du har för cykel, men jag har svårt att tro annat än att den har alldeles vanlig engelsk gänga och 68 eller 73 mm vevlagerhylsa med tanke på vad det är för saker som sitter där innan. Det där är mer ett bekymmer med fräsiga räsercyklar och liknande. Finns en massa nya fräcka vevlagerstandarder också, men jag tror inte att en cykel med Aceravevparti är så fräck på den punkten.
Byter du från kassettvevlager till vevlager med lösa utanpåliggande skålar (dvs som du gör när du byter från octalink till HT2) så ska du egentligen låta plana sidorna på vevlagerhuset, det nya lagret ligger an mot sidorna på vevlagerhuset så det är bra om de är parallella så att axel/lageruppriktningen blir rätt. I verkligheten är det nog rätt sällan as-nödvändigt att göra det, jag har i alla fall inte bekymrat mig om det när jag bytt. Månne förkortar man livslängden på vevlagret lite, men ett billigt HT2-lager kostar ju typ 80 spänn på valfri webshop så det känns inte som hela världen.
För bytet behöver du lite specialverktyg också utöver vanliga insex, ett för att plocka bort det gamla octalinklagret, ett för att skruva dit det nya HT2-lagret och sen ett litet verktyg för att tajta ihop höger- och vänsterveven. Det sista kan man klara sig utan, men man ska säkert ha det egentligen.
EDIT: En vevarmsavdragare behöver du också om du inte har det sen innan.