Styvt 2000 år sedan faktiskt 😀 Det är klassiska prefix från latin, cis- är motsatsen till trans-.Där ser man. Tack. Vad de kan hitta på nuförtiden.
Aha! Då gissar jag att det ska uttalas som antingen ”kisperson” eller ”kissperson”. 😀Styvt 2000 år sedan faktiskt 😀 Det är klassiska prefix från latin, cis- är motsatsen till trans-.
Mnjae, iaf inte i engelska eller svenska låneord och konstruktioner.Aha! Då gissar jag att det ska uttalas som antingen ”kisperson” eller ”kissperson”. 😀
Jag tycker att vi håller oss till originalet här. Säger inte du också ”etketera”? 😉Mnjae, iaf inte i engelska eller svenska låneord och konstruktioner.
Om du har en förening som inriktar sig mot ett specialintresse från början, där en av poängerna är att man möts och gör saker tillsammans, är det inte direkt ett framgångsrecept att dessutom inrikta sig mot endast en liten delmängd av befolkningen.Det är tragikomiskt att känna sig exkluderad när det finns tusentals sammanhang som riktar sig till CIS-personer.
Jag känner mig inte ett dugg exkluderad, vilket inte förändrar det faktum att en organsation som specifikt vänder sig till personer som INTE tillhör en viss grupp, är exkluderande. Inte inkluderande.Det är tragikomiskt att känna sig exkluderad när det finns tusentals sammanhang som riktar sig till CIS-personer.
sammanhang som transpersoner inte är välkomna? finns väldigt många. lite därför könsidentitet och könsöverskridande uttryck täcks av diskrimineringslagen :^). Och inom idrott är det mer dramatisk skillnad än andra områden, enligt rfsl:s rapport trans och idrott så är bara 19% av transpersoner fysiskt aktiva i mer än 30 min om dagen, till skillnad av 66% av den generella befolkningen. och 26% av dem intervjuade transpersonerna hade upplevt diskriminering på en idrottsanäggning pga sin könsidentitet året innanKan du ge några exempel på dessa "tusentals sammahang" som riktar sig specifikt till det du kallar CIS-personer? Alltså där icke-CIS-personer inte är välkomna.
i dagsläget är jag inte öppen med det i min klubb, och dem gånger någon slänger ut sig något homo- eller transfobiskt så känner jag mig sårad, det är inte så att jag inte kan hantera det, men det vore mycket trevligare att vara i en grupp där det kändes tryggt att faktiskt vara öppen med min identitet.
det räcker med att det är ett rötägg i en grupp för att stämmningen skall surna, så det räcker inte att dem flesta inte har fördommar, utan också att man visar på att det inte är okej beteende.Fast måste jag påtala att jag är okej med alla typer av människor för att du ska förstå att jag inte har något emot dig?
Jag jobbar med personer som lever i samkönade äktenskap och även om jag aldrig berättat för dem att jag är okej med det så tror jag att de förstår det ändå.
Jag förstår att fördomar fortfarande finns, men de flesta av oss bryr oss väldigt lite om vem andra tycker om att kramas med.
Jo, så kanske det är. Jag hade väl bara hoppats att det var ovanligare än det säkert är.det räcker med att det är ett rötägg i en grupp för att stämmningen skall surna, så det räcker inte att dem flesta inte har fördommar, utan också att man visar på att det inte är okej beteende.
Alltså, i tävlingssammanhang blir det ju väldigt svårt eftersom män och kvinnor inte har samma genetiska förutsättningar, så där ser jag inte ens hur man ska lösa problemet. Men i övrigt?sammanhang som transpersoner inte är välkomna? finns väldigt många. lite därför könsidentitet och könsöverskridande uttryck täcks av diskrimineringslagen :^). Och inom idrott är det mer dramatisk skillnad än andra områden, enligt rfsl:s rapport trans och idrott så är bara 19% av transpersoner fysiskt aktiva i mer än 30 min om dagen, till skillnad av 66% av den generella befolkningen. och 26% av dem intervjuade transpersonerna hade upplevt diskriminering på en idrottsanäggning pga sin könsidentitet året innan
Förutom vitt då väl (ute redan på 90-talet!) ;)Skulle nog vilja hävda att det i så fall är inom vissa delar av cykelsporten det påståendet stämmer. Inom MTB har jag svårt att se att någon skulle bli kritiserad för en viss färg på strumporna.
Om du vill lära dig mer tror jag rapporten jag länkade är en ypperlig plats att börja på :^)Alltså, i tävlingssammanhang blir det ju väldigt svårt eftersom män och kvinnor inte har samma genetiska förutsättningar, så där ser jag inte ens hur man ska lösa problemet. Men i övrigt?
Vore intressant med något konkret exempel på den upplevda diskrimineringen. Du får ursäkta att jag ifrågasätter, men man hör så många absurda exempel som inte är diskriminering att det är svårt att låta bli att undra om inte åtminstone en del av det är helt konstruerat. Som genetiska kvinnor som vill byta om med männen för att de identifierar sig som män. Eller kräva en egen tredje toalettyp. Det är knappast diskriminering att inte tillmötesgå sådant.
Så, konkreta exempel behövs för att få oss som inte inser att inse, tror jag.
Edit: Så, att man är helt okej med att andra har avvikande sexualitet betyder ju inte att man tycker att de ska bli särbehandlade.
Tyvärr är man ganska korkad, åtminstone jag. Har aldrig tyckt att jag är en person som ser ner på någon men jag har slängt mig med väldigt korkade uttryck, som t.ex. "jävla negerjobb", "jävla bög ansikte" osv. Det behövdes en bög för att ta ner mig på jorden, han upplyste mig om att han tyckte det var väldigt jobbigt när jag uttryckte mig som jag gjorde, han gick och knöt handen i fickan i ren ilska. Sedan dess har jag gjort bot och bättring och använder inte sådana uttryck längre, tyvärr så verkar mitt tidigare beteende vara vanligt.i dagsläget är jag inte öppen med det i min klubb, och dem gånger någon slänger ut sig något homo- eller transfobiskt så känner jag mig sårad, det är inte så att jag inte kan hantera det, men det vore mycket trevligare att vara i en grupp där det kändes tryggt att faktiskt vara öppen med min identitet.
Jobbade tidigare i en ganska stor verkstad med allt vad det kan innebära med höhöhö-grabbighet.En kollega där jag jobbar har uttryckt sig flertalet gånger att rosa är en bögfärg.
Jag började därför cyklar till jobbet med rosa glasögon och har bytt till rosa kåpor på hörselskydden i fabriken.
Flörtblinkar alltid lite extra när jag möter honom.
Han har inte påpekat färgen rosa efter det.
Fast det är väl bättre att höra det direkt av nån drabbad istället för att behöva läsa en rapport på 196 sidor? Avsaknaden av direkta svar gör mig inte direkt mer övertygad om vi säger så.Om du vill lära dig mer tror jag rapporten jag länkade är en ypperlig plats att börja på :^)
(Fel citat först)Tyvärr är man ganska korkad, åtminstone jag. Har aldrig tyckt att jag är en person som ser ner på någon men jag har slängt mig med väldigt korkade uttryck, som t.ex. "jävla negerjobb", "jävla bög ansikte" osv. Det behövdes en bög för att ta ner mig på jorden, han upplyste mig om att han tyckte det var väldigt jobbigt när jag uttryckte mig som jag gjorde, han gick och knöt handen i fickan i ren ilska. Sedan dess har jag gjort bot och bättring och använder inte sådana uttryck längre, tyvärr så verkar mitt tidigare beteende vara vanligt.
Om det är mig du vänder dig till så var det inte ett svar som har ett jota med påstådd diskriminering att göra. Ej heller från den jag frågade.Ett direkt svar kom.
(Fel citat först)
Som svar på första inlägget. Nej tyvärr, jag kommer bara på ett exempel som jag känner till. Det finns en sammanslutning av något slag med tjejer som har bildats som en reaktion på normkulturen inom cykelvärlden. Jag har stött på några av dem vid ett tillfälle och de verkar sköna. Det var dock ett tag sen. Nämns i artikel här:
![]()
De är cyklister utanför ramen | SvD
Fixed gear-cyklisterna i nätverket Cats står för något eget i en annars exkluderande och manlig cykelkultur. SvD:s fotograf Anders Ahlgren har följt dem under vintern och våren.www.svd.se
Det där är nog det vanligaste, Ett uttryck som egentligen inte är menat som det låter.Tyvärr är man ganska korkad, åtminstone jag. Har aldrig tyckt att jag är en person som ser ner på någon men jag har slängt mig med väldigt korkade uttryck, som t.ex. "jävla negerjobb", "jävla bög ansikte" osv. Det behövdes en bög för att ta ner mig på jorden, han upplyste mig om att han tyckte det var väldigt jobbigt när jag uttryckte mig som jag gjorde, han gick och knöt handen i fickan i ren ilska. Sedan dess har jag gjort bot och bättring och använder inte sådana uttryck längre, tyvärr så verkar mitt tidigare beteende vara vanligt.
Den här tråden startades nog inte för att få behöva förklara hur det är och få höra hur det egentligen är.Alltså, i tävlingssammanhang blir det ju väldigt svårt eftersom män och kvinnor inte har samma genetiska förutsättningar, så där ser jag inte ens hur man ska lösa problemet. Men i övrigt?
Vore intressant med något konkret exempel på den upplevda diskrimineringen. Du får ursäkta att jag ifrågasätter, men man hör så många absurda exempel som inte är diskriminering att det är svårt att låta bli att undra om inte åtminstone en del av det är helt konstruerat. Som genetiska kvinnor som vill byta om med männen för att de identifierar sig som män. Eller kräva en egen tredje toalettyp. Det är knappast diskriminering att inte tillmötesgå sådant.
Så, konkreta exempel behövs för att få oss som inte inser att inse, tror jag.
Edit: Så, att man är helt okej med att andra har avvikande sexualitet betyder ju inte att man tycker att de ska bli särbehandlade.
Hur tycker du att jag ska förstå vad diskrimineringen består av om ingen kan förklara det? Att känna utanförskap behöver inte nödvändigtvis vara diskriminering. Man är till exempel inte diskriminerad för att någon i ens närhet använder ordet "bög" som allmän svordom, annat än om det riktas mot en själv (och man är gay). Däremot är väl den som gör det inte särskilt begåvad.Den här tråden startades nog inte för att få behöva förklara hur det är och få höra hur det egentligen är.
Rekommenderar denna, termen var ögonöppnande för mig 👍
![]()
On Terms: It’s Not My Job to Educate You
This is part of a series of posts unpacking common social justice terms, their purposes, and their misapplications. This series is meant to…medium.com
Alltså @Makten, du har som jag tolkar det ett behov av att ständigt ifrågasätta och starta debatt och kasta in brandfacklor, vilket jag har förståelse för till en viss grad (jag har likadana drag, nämligen), så nu måste jag ärligt fråga dig:Hur tycker du att jag ska förstå vad diskrimineringen består av om ingen kan förklara det? Att känna utanförskap behöver inte nödvändigtvis vara diskriminering. Man är till exempel inte diskriminerad för att någon i ens närhet använder ordet "bög" som allmän svordom, annat än om det riktas mot en själv (och man är gay). Däremot är väl den som gör det inte särskilt begåvad.
Diskriminering är att bli särbehandlad på grund av någon egenskap man inte själv valt. Såsom att man inte får vara med, blir hånad eller utfryst för att man är homosexuell eller har avvikande hudfärg eller liknande. Eller för att man bekänner sig till en viss religion (vilket INTE är samma sak som att man kräver att få följa denna religions påbud under omständigheter där det bryter mot andra regler).
---------
Jag har all förståelse för att det må kännas rätt jäkla obekvämt att vara avvikande och inte riktigt veta om man vågar vara öppen med sin läggning i vissa sammanhang. Men det är något helt annat än diskriminering. Det är nog vettigt att skilja på dessa olika företeelser om man ska komma nån vart.
Klart man kan söka sig till "queervänliga" rörelser. Men löser det verkligen grundproblemet? Jag tror faktiskt bara att det cementerar det, eftersom det då blir "vi och dom".
Om jag fattade saken rätt så startade inte TS tråden för att förklara hur man kan känna sig diskriminerad för någon som egentligen inte är intresserad av att förstå utan för att hitta ett cykelsammanhang som TS känner sig bekväm i.Hur tycker du att jag ska förstå vad diskrimineringen består av om ingen kan förklara det? Att känna utanförskap behöver inte nödvändigtvis vara diskriminering. Man är till exempel inte diskriminerad för att någon i ens närhet använder ordet "bög" som allmän svordom, annat än om det riktas mot en själv (och man är gay). Däremot är väl den som gör det inte särskilt begåvad.
Diskriminering är att bli särbehandlad på grund av någon egenskap man inte själv valt. Såsom att man inte får vara med, blir hånad eller utfryst för att man är homosexuell eller har avvikande hudfärg eller liknande. Eller för att man bekänner sig till en viss religion (vilket INTE är samma sak som att man kräver att få följa denna religions påbud under omständigheter där det bryter mot andra regler).
---------
Jag har all förståelse för att det må kännas rätt jäkla obekvämt att vara avvikande och inte riktigt veta om man vågar vara öppen med sin läggning i vissa sammanhang. Men det är något helt annat än diskriminering. Det är nog vettigt att skilja på dessa olika företeelser om man ska komma nån vart.
Klart man kan söka sig till "queervänliga" rörelser. Men löser det verkligen grundproblemet? Jag tror faktiskt bara att det cementerar det, eftersom det då blir "vi och dom".
Det beror förstås på vad svaret är. Edit: Som jag skrev sist så är mycken påstådd diskriminering inte alls diskriminering, utan känsla av utanförskap.Alltså @Makten, du har som jag tolkar det ett behov av att ständigt ifrågasätta och starta debatt och kasta in brandfacklor, vilket jag har förståelse för till en viss grad (jag har likadana drag, nämligen), så nu måste jag ärligt fråga dig:
Om någon förklarar vari diskrimineringen består, är det gott nog, eller kommer du att ifrågasätta också det?
Förhoppningsvis, ja.Om du låter nöja dig med svaret, kommer du att skriva det (”Tack, nu fattar jag vad du menar.” eller dylikt)?
Om det visar sig att du har feltolkat någon, kommer du att be om ursäkt?
Som du säkert sett är det flertalet olika diskussioner som pågår här, precis som i alla andra trådar. Ser inte problemet med det.Om jag fattade saken rätt så startade inte TS tråden för att förklara hur man kan känna sig diskriminerad för någon som egentligen inte är intresserad av att förstå utan för att hitta ett cykelsammanhang som TS känner sig bekväm i.
Jaja, om man vill acceptera att subjektiva "upplevelser" översätts till konkreta problem (utan nåt som helst bevis), visst. Jag vill dock gärna veta hur det ligger till på ett mer objektivt plan.Jag fattar att det måste vara ett helvete även att vara vit, hetero och man idag. Jag har inte heller så jävla roligt jämt 😊.
Min fru som är kvinna, bisexuell, vegan, icke-vit och invandrare var den som fick mig att sluta ifrågasätta sånt här och istället bara acceptera att folks upplevelser är vad de själva säger att de är och inte mina tankar om vad de borde vara.
Lycka till TS, tyvärr vet jag inget om Stockholm så kan inte hjälpa till egentligen.
Det beror på hur öppna och inkluderande moderatorerna är 😏Alla som tror att den här tråden överlever kvällen räcker upp en hand.
Men.....Som du säkert sett är det flertalet olika diskussioner som pågår här, precis som i alla andra trådar. Ser inte problemet med det.
Jaja, om man vill acceptera att subjektiva "upplevelser" översätts till konkreta problem (utan nåt som helst bevis), visst. Jag vill dock gärna veta hur det ligger till på ett mer objektivt plan.
----------
Sidospår: Jag hörde nyligen ett avsnitt av podden Philosophize this där José Ortega avhandlades. En intressant detalj fick mig att fundera, nämligen att "ju större jämlikhet man strävar efter, desto snävare byråkrati krävs".
Det vill säga; ju jämlikare man behandlar folk, desto mindre utrymme finns det för minoriteter och avvikande grupper att bli särbehandlade. Därmed blir det svårt att arbeta för verklig jämlikhet och allas rätt att få som de vill. Det går liksom inte ihop. Jag ser en ganska stark relation till det här ämnet...
Någon annan som är det eller känner till queer-vänliga cykelgrupper/föreningar?
Jag sticker ut och cyklar nu, vilket antagligen ökar chanserna. TS får gärna hänga med, för jag skiter i om hen är brun, gul, vit, har snopp eller snippa, identifierar sig som ett piano eller fiskmås eller något däremellan. Bara jag slipper höra om det när vi cyklar.Alla som tror att den här tråden överlever kvällen räcker upp en hand.
Det håller jag med om till 100%! Jag menar bara att man inte ska använda ordet diskriminering om saker som inte är diskriminering. Det blir så jobbigt när man använder ord till helt fel saker, för då vet ingen vad man menar till slut.Men.....
Försök bara vara go, öppen, trevlig och inkluderande. Och jo - "oavsiktiga kränkningar" är också problem men löses lätt genom att låta bli och inte heller acceptera hommofobiska, sexistiska eller rasistiska kommentarer. Och det spelar ingen roll om "det ändå inte någon sån" i sällskapet - för det vet du inte (och har inte med att göra). Så förbaskat svårt är det inte och dessutom blir det lite trevligare om alla känner sig trygga.
Hur är det med frugan?Ber om ursäkt redan nu för vad som kommer här näst och som troligen kommer kränka jättemånga lättkränkta personer.
När jag är ute och cyklar och träffar på andra cyklister i skogen har jag aldrig en tanke på vad de har för läggning eller ens en tanke på att prata om en sådan sak. Vad fasen spelar det för roll? Känns som det är någon grej med just hbtq+ personer att alltid behöva uttrycka detta oavsett situation.
Jag menar, vissa skriver fan det i sitt cv.
Inte fan skickar jag in ett cv där det står understruket jag är hetero.
Är det för att man kanske inte har meriterna men hoppas komma in enbart för det är modern med kvotering på företag?
Vad är grejen? Förväntar man sig en klapp på axel och ett ”vad roligt för dig” eller liknande?
Jag skiter väl ”utsäkta min svenska” väl blanka fan i vad någon annan har för läggning eller hur de ser ut så. Speciellt när jag är ute och cyklar.
Aldrig sett en förening eller liknande skriva ”vi ser gärna att mörkhyade personer kommer och cyklar med oss” eller liknande trams.
Men det ska alltså behövas för att attack helikoptrar och hbtq+ personer ska känna sig välkomna.
Det där känns som ett riktigt irrelevant exempel.🤦♂️Hur är det med frugan?
-jo bob hade både målat staketet och lagat mat.
Bob?! Är du .....🤬?
Så fort kan det gå när man försöker vara social.
Att be folk att hålla käften är att trycka in dom i garderoben igen. Allt funkar i cis samhället om dom andra är tysta.
Vad menar du är "skit" som ska hållas för sig själv?Ne grupper ställer många nya frågor första gången man träffas. Sen bryr jag mig inte om du är ny eller gammal fiskmås här. Hål ditt skit för dig själv så kan vi inkludera dig också i denna tråd. Inte så trevligt när man vänder på det...
Du får gärna förtydliga vad du menar nu.Ne grupper ställer många nya frågor första gången man träffas. Sen bryr jag mig inte om du är ny eller gammal fiskmås här. Hål ditt skit för dig själv så kan vi inkludera dig också i denna tråd. Inte så trevligt när man vänder på det...