Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Snyggt, beställde du dekaler? Letar efter alternativ till nästa gångFöre och efter bild, Gamla tarmacen har blivit personlig.
Yes dekaltrim fixa.Snyggt, beställde du dekaler? Letar efter alternativ till nästa gång
Körde oxå från dekaltrim men schabloner och lackade. Fäste klarlacken bra på delalerna?Yes dekaltrim fixa.
Jao det tyckte jag nogKörde oxå från dekaltrim men schabloner och lackade. Fäste klarlacken bra på delalerna?
Du har mycket förluster när du målar rör. Det blir inte snyggt om färgen inte räcker. Antingen blir det tunt, "torrt", fläckigt blankt/matt. Mitt förslag är att köpa primer först och bedöma åtgång. Därefter matta ned med fin våtslip och fixa eventuella defekter du ser. Sen kör du ett varv primer följt av tre lager lack. Första lagret för svåråtkomliga detaljer och tunn klibbyta på större ytor. Sen täcklager för hela och sist ett lager för att få finish på ytor.Några frågor:
1) räcker det med en 200ml burk för att måla en fs ram? Alltså en burk för primer, en för färgen och en för lacken
2) 2K colormatic primer verkar vara avsedd för metalliska ytor, iaf den jag hittade: https://www.tipro.se/sv/artiklar/color-matic-epoxy-fyllprimer-2k-200ml-svart.html
Är det den ni har använt på era kolfiberhojar?
3) vilken lösningsmedel har ni använt för rengöring innan applicering av färgen? Skulle detta funka? https://www.tipro.se/sv/artiklar/plastic-cleaner-400ml.html
Brist på lackboxar att hyra och sugen efter att kunna måla oavsett väder och vind!
Så har påbörjat att nytt projekt i nya garaget, ett litet lackeringsrum stor nog för cykeldelar.
Någon som byggt något liknande och kan bolla lite ideer kring luft in/ut?
Begagnade fönster och återanvändning av dörr. Så rätt billig byggkostnad. Ska gipsas och målas och upp med massa belysning.
Visa bilaga 461961
Visa bilaga 461965
Visa bilaga 461966
yes vet det kanske är lite överdrivet, men håller på att bygga ett jäkligt nice garage, så tanken att ha ett lackrum kändes bara helt grymt! Men vem vet, kanske kan man lacka en ram eller så, har egen firma så man kan ju alltid utöka verksamhetenMega! Riktigt häftigt och overkill för en hemmapulare.
yes vet det kanske är lite överdrivet, men håller på att bygga ett jäkligt nice garage, så tanken att ha ett lackrum kändes bara helt grymt! Men vem vet, kanske kan man lacka en ram eller så, har egen firma så man kan ju alltid utöka verksamheten
Lackeringsstudion i nya verkstan börjar ta form! Idag blev den belyst :)
Kvarstår att fixa det svåraste frågetecknet, att få till bra ventilation!
Visa bilaga 466127
Du vill ha antingen utsug i golvet, eller på väggen i golvhöjd. Ska monteras filter (aktivt kol typ) för miljöns skull.
I taket sätter du insug, här krävs dammfilter. För att styra under/övertryck behövs en mätare och något sätt att justera luftflödet.
Häftigt projekt ?.
japp ska bygga en box och placera i vid golvet med 2 filter på vardera sida. Har köpt färgfilter på rulle. Ska oxå ordna något kolfilter på utluften efter fläkten.
mätare vet ja inte vad man ska ha? men tänkte ha regulator på inluften. Infläkten är starkare enligt specen. Och sen såg jag ett tips att man kan ta rökelse för att se att luften går ut.
utsuget är oxå klassad för explosivaämnen



Snyggt jobbat, funderar själv på att göra detsamma. Har en Scott RC900 ram, till ett bygge! Vågar man? ?Letat men inte funnit nån direkt tråd om lackering. Finns det kanske fler som ibland leker lackerare och vill dela med sig av bra och mindre bra erfarenheter?
Jag har nog funnit ett nytt roligt intresse, och ser mig själv eventuellt måla någon fler ram. Detta är i princip första gången jag försökte mig på något seriöst med en sprayburk.
Pga lokalbrist har det lackerats utomhus, och burits in i värmen emellanåt.
I grunden en Spark 900 HMX ram.
Slipning 400 våtslip
Visa bilaga 421114
Visa bilaga 421115
försökte mig på att skära ut egna schabloner men insåg att det blir bättre att beställa, svårt att hitta leverantör men när jag 10-15år sen använde dekaltrim för bilen, drog en chansning dit. Grym service och bra resultat.
Visa bilaga 421125
Visa bilaga 421126
Grundfärg
Visa bilaga 421127
basfärg i två lager med maskering
Visa bilaga 421128
schabloner
Visa bilaga 421129
Dekaler målade
Visa bilaga 421131
klarlackad
Visa bilaga 421132
nu i efterhand så ser man vad man kunnat göra bättre, och eventuellt så kanske den slipas ner för ett nytt försök.
kan man hyra lackeringsbox i stockholmsområdet?
Klart du vågar, men tänk på att alla eventuella garantier slutar gällaSnyggt jobbat, funderar själv på att göra detsamma. Har en Scott RC900 ram, till ett bygge! Vågar man? ?
Den är köpt begagnat så inga garantier att bry sig om! Har du tips på bra kvalitetsfärg? Behöver nog nörda in mig!Klart du vågar, men tänk på att alla eventuella garantier slutar gälla
Jag lackade med vanlig 1k billack med en 2k klarlack.Den är köpt begagnat så inga garantier att bry sig om! Har du tips på bra kvalitetsfärg? Behöver nog nörda in mig!
Tror du det bli snyggt om man slipar ner till råkarbonen (som klarlackas för skydd etc) och sedan en del mörkröd alt koppar?Jag lackade med vanlig 1k billack med en 2k klarlack.
Jag va själv lite sugen att testa en cykelspecifik färg. https://spraybike.us/
Smak är så olika, gillar klara färger men kör på med nått du gillar :DTror du det bli snyggt om man slipar ner till råkarbonen (som klarlackas för skydd etc) och sedan en del mörkröd alt koppar?
Jag har lackat många cyklar med sprayburk. Nu senast körde jag med Montanas färg och flakes, sen 2k klarlack på det. Blev verkligen mycket bättre än med 1k klarlack. Gick åt 1 burk primer. 2 burkar färg. 0,5 burk flakes och 2 burkar klarlack.Den är köpt begagnat så inga garantier att bry sig om! Har du tips på bra kvalitetsfärg? Behöver nog nörda in mig!
Snyggt, Tack för tipsen?Jag har lackat många cyklar med sprayburk. Nu senast körde jag med Montanas färg och flakes, sen 2k klarlack på det. Blev verkligen mycket bättre än med 1k klarlack. Gick åt 1 burk primer. 2 burkar färg. 0,5 burk flakes och 2 burkar klarlack.Visa bilaga 472232
Tjusigt! Hur funkar det med 2k lacken ? Har fått för mig att 2k lack på 1k färg kan bli knasigt? Och härdar den 2k lacken i burken så att en måste göra allt på en gång (vet inte om all 2k lack beter sig så)?Jag har lackat många cyklar med sprayburk. Nu senast körde jag med Montanas färg och flakes, sen 2k klarlack på det. Blev verkligen mycket bättre än med 1k klarlack. Gick åt 1 burk primer. 2 burkar färg. 0,5 burk flakes och 2 burkar klarlack.Visa bilaga 472232
Montanas 1k funkar ihop med spraymax 2k. Japp 2k hädar i burken efter några dagar. Fungerar som epoxi, man blandar två komponenter som inte härdar utan varandra kan man väl enkelt förklara det!Tjusigt! Hur funkar det med 2k lacken ? Har fått för mig att 2k lack på 1k färg kan bli knasigt? Och härdar den 2k lacken i burken så att en måste göra allt på en gång (vet inte om all 2k lack beter sig så)?
Grymt, tack! :) Ska lacka om en cykel i vår och klurar lite på 2k lack. Har kört 1k lack förut och är inte helt nöjd med tåligheten på den..Montanas 1k funkar ihop med spraymax 2k. Japp 2k hädar i burken efter några dagar. Fungerar som epoxi, man blandar två komponenter som inte härdar utan varandra kan man väl enkelt förklara det!