Föredrar politiker som vågar ta tag i viktiga frågor i stället för att blunda och hoppas folk är nöjda och kvartalsrapporten är rätt. Tycker inte om de som sitter med fingrarna i lobbyisternas plånbok.
Tycker inte om betongpartier som vill försöka lösa problem med gårdagens metoder (hint: "Förbifart" Stockholm) - där ryker stora delar av borgerligheten och halva (s). Tycker om liberalism i form yttandefrihet och integritet (fundera: vilka stod bakom FRA-lagen?).
Tycker om marknadsekonomi (tillgång och efterfrågan mellan jämbördiga parter), tycker mindre om kapitalism (att de som har mest pengar får ännu mer makt och kapital). Föredrar att de som påverkas av ett beslut är de som bestämmer i det, framför centrala lösningar i Riksdagshuset, Högsta sovjet, Bryssel eller något monopolbolags styrelserum.
Tycker om de som tar cykel på allvar, såklart.
(mp) tycker jag verkar klart vettigast hittils.