Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Idag har de sopat gatan där jag bor, dock stod det ju kvar några bilar parkerade där så det ligger kvar en del grus. Mycket trist då det kunde fixats om de satt upp skyltar innan. :(
Jag mötte sopbilen på cykelbanan mellan vågmästareplatsen och hjalmar brantingsplatsen i morse. Det var allt på tiden, för det var varit fullt med glas på den cykelbanan länge nu.
Jag mötte en hjullastare som sandade vägen idag..
Förbannat halkigt ute, ett par dagars surjävla slask ligger nu fruset så prydligt, spårigt och blankt om man väljer fel vägar..
märkte oxå av "preliminärsopningen" av cykelbanor i västerås när jag cyklade hem på cykelbanan längs Österleden igår. Riktigt skönt. typ 90% av breden är sopad. Jag gillar att de så fort som möjligt tar väck gruset där man verkligen cyklar - det vid sidorna kan ju faktiskt vänta.
Mvh Per
Den där sopbilen längs Stadsgårdsleden lämnade högar av grus efter sig. Det såg ungefär ut som om ett gäng hästar passerat. Frågan är om den verkligen tog hand om gruset, eller om den bara sopade ihop det till högar.
Stumpy skrev:
-------------------------------------------------------
> 72 skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Onsdag eftermiddag:
>
> Den där sopbilen längs Stadsgårdsleden lämnade
> högar av grus efter sig. Det såg ungefär ut som
> om ett gäng hästar passerat. Frågan är om den
> verkligen tog hand om gruset, eller om den bara
> sopade ihop det till högar.
Magnus79 skrev:
-------------------------------------------------------
> Gudöbroledens mellan Trollbäcken och Handen,
> brukar den sopas tidigt på året?
Det var sopat från Ica Maxi nästan fram till Gudö i söndags och det är sopat i Trollbäcken nu.
Osopat fram till Nockebybron från Gröndal. Dvs Essingebron, Alviksbron, Drottningholmsvägen. Punkade till slut vid FRA-rundan och hade inte alla mekprylar med... En fiaskorunda idag mao :-)
Supersonic skrev:
-------------------------------------------------------
> Här en artikel om en ny fin stor röd sopbil som
> ska hålla gatorna i Gävle rena från dödsgrus
> http://gd.se/nyheter/gavle/1.2913269-soprent-pa-va
> garna-efter-niklas