Stulna cyklar

Stulna cyklar
Kan vi ha en tråd där man lägger in sin stulna cykel med bild och detaljer?
Där man inte skickar komentarer utan bara använder för att dubbelkolla vid köp eller ifall man känner igen signalementet ute i fält.
Vad tycker ni moderatorer?
 
Stulna cyklar
Det tycker jag låter som en jättebra idé. Har inte lagt märke till hur pass många high-end cyklar det är som stjäls innan jag registrerade mitt konto här för ett par dagar sedan.

Kan ju vara bra att man har en samlingstråd där man kan skriva ramnummer t.ex. om man åker och kollar på en cykel där ägaren råkat tappa bort kvitto eller annat ägarbevis "vid flytten" eller liknande.
 
Stulna cyklar
garfunkah skrev:
-------------------------------------------------------
> Ja, vilken bra idé, att ingen har tänkt på det
> innan.


Ha ha!

Detta visar väl att kategorier ibland faktiskt skulle vara bra?

Fast admin skulle ju kunna starta en dylik tråd och klistra den för evigt, eller åtminstone så länge att den etableras i folks medvetanden och sen kan den läggas utanför forumet under en egen fast rubrik på första sidan. Den bör nog ändå aktualiseras då och då som en klistrad tråd så även nya besökare lär sig att den finns.

Fan det slår mig nu - den finns kanske redan på detta sätt?! Har jag gjort bort mig eller har jag bevisat att ett sådant system inte funkar?
 
Tillbaka
Topp