När det gäller racern så har de ofta lite mer stretch (dvs större avstånd mellan sadel och styre) än MTB, och styret är ofta lägre, så du sitter nog helt enkelt bara mer framåtlutad på den. Även här kan man laborera med styrstamslängd, sadelposition och sadelvinkel. Du kan testa en kortare styrstam, eller vända på den du har för att få en positiv vinkel, och därmed lite högre styre. Cyklar du mest på reglagen så kommer du ju ännu längre fram, och vinkeln på handlederna kan inbjuda till mer böjda armar vilket sänker överkroppen ytterligare. Har du samma problem om du håller bak på raka delen av styret?
Hur nära du har till styret och hur högt det är påverkar inte bara hur långt bak du sitter på sadeln, utan även vinkeln mellan bäckenet och sadeln. Det här kan du avhjälpa till viss del genom att kuta lite med nedre ryggen, och skjuta bak axlarna från styret, istället för att ligga över styret för att avlasta sadeln.
Du skulle också kunna prova att vinkla om styret, eller flytta reglagen för att se hur höjden på reglagen påverkar hur böjda armar du har.
Tänk också på att alla förändringar du gör (även de till det bättre) kommer kännas ovana i början, så ge det i alla fall en kort runda innan du ändrar tillbaka.
Hoppas du hittar nåt som funkar!