Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Man får ju intrycket av att Garmins mjukvaror för desktop/mobil fortfarande är lite skit? Har gått i funderingar på en Fenix för MTB (och annat!) men blir inte mindre tveksam av detta.
Har det blivit mindre skit under de senaste 10 åren, och hur skit på en skala 1-10 där 10 är mest oskit skulle ni säga Garmins ekosystem är..? Tack!
Funkade för mig igår iaf, från en Edge 530Har Garmin lagat sönder Live Track igen eller är det bara jag som inte får det att lira?
Har iofs inte testat med Fenix 5 utan bara med Edge 1030.
Jag har en och tycker att de håller ungefär samma nivå som open streetmap i Göteborgsområdet (som jag har laddat in i min Edge 520). Jag testade offline navigation för första gången i veckan och var inte imponerad. Det var i stadsmiljö och jag ville veta närmaste vägen hem så jag frågade min Fenix. Ganska snart insåg jag att det var en omväg men jag gav den en chans tills den tyckte att jag skulle gå ner för en trappa med barnvagnen, då gav jag upp.Nästan OT: Någon som har erfarenhet av Fenix 6 Pro med kartor?
Funkade för mig igår iaf, från en Edge 530
Får du aldrig, eller får du efter att du startat om som meddelandet säger?Jag får inga telefonaviseringar i min Instinct.
Har bläddrat igenom alla menyer i både klockan och connect men hittar inget uppenbart fel.
Luren är en Xiaomi mi9
Allt är uppdaterat.
Detta meddelande dyker upp med jämna mellanrum.
Visa bilaga 424638
Aldrig, spelar ingen roll om jag startar om telefonen.Får du aldrig, eller får du efter att du startat om som meddelandet säger?
Hur ser det ut med rättigheter för connect appen?
Hur ser det ut med notifieringsåtkomst?
Sista steget är att försöka stänga av all form av batterioptimering för connect appen.

Du behöver kolla så att connect har tillåtelse att läsa notfikationer med. Lite oklart exakt hur du hittar det på din telefon.Aldrig, spelar ingen roll om jag startar om telefonen.
Det fungerade för månader sedan, jag ändrade aldrig några inställningar när det slutade fungera.
Visa bilaga 424643
Jag provar nu att stänga av batterioptimering för connect.
Jag hade det problemet när jag körde Huawei med en Fenix 3. Fick det aldrig att lira bra, visade sig att problemet låg mellan Huawei och Garmin(vill minnas att det var ett känt problem från Garmins sida). När jag bytte till Samsung så försvann alla problem.Jag får inga telefonaviseringar i min Instinct.
Har bläddrat igenom alla menyer i både klockan och connect men hittar inget uppenbart fel.
Luren är en Xiaomi mi9
Allt är uppdaterat.
Detta meddelande dyker upp med jämna mellanrum.
Visa bilaga 424638
Någon som vet vad jag ska göra?
Bra att veta, då jag tänkte köpa en Garmin till min sambo som har en Huawei.Jag hade det problemet när jag körde Huawei med en Fenix 3. Fick det aldrig att lira bra, visade sig att problemet låg mellan Huawei och Garmin(vill minnas att det var ett känt problem från Garmins sida). När jag bytte till Samsung så försvann alla problem.
Problemet med huawei är att deras batterioptimering är lite för aggresiv och går inte att stänga av helt...Bra att veta, då jag tänkte köpa en Garmin till min sambo som har en Huawei.
Jag har en Huawei P20, edge 530 och en fr735XT och har inga problem med aviseringar.Bra att veta, då jag tänkte köpa en Garmin till min sambo som har en Huawei.
Drygt :/ hoppas de fixar sig.Nu har jag stängt av batterioptimering och gett appen alla behörigheter jag kan hitta, funkar fortfarande inte. Får be någon vän som kan sånt här att ta en titt.
Visa bilaga 424671Visa bilaga 424672
Hmmm, tidigare idag stod det "nere för underhåll" i GC-appen men det verkar vara lite struligare än så då...Japp, det är verkligen en skitgadget med kass tillförlitlighet.
Är dem under attack kanske?Hmmm, tidigare idag stod det "nere för underhåll" i GC-appen men det verkar vara lite struligare än så då...
Wahoo?Nån som är förbannad på garmin.
Du får göra om det imorgon.Känns helt meningslöst att cykla hem från jobbet nu ikväll. Kunde lika gärna tagit bilen istället för att slita hit i vinden på cykeln. Till vilken nytt då liksom?
Gå in på app-inställningar i telefonen. Välj aviseringar, bocka ur "Device connevtivity" och saken är biff ?Nu har jag stängt av batterioptimering och gett appen alla behörigheter jag kan hitta, funkar fortfarande inte. Får be någon vän som kan sånt här att ta en titt.
Visa bilaga 424671Visa bilaga 424672
Jag har fortfarande felmeddelandet i appen.Får inget felmeddelande i appen längre men enligt statussidan ligger allt fortfarande nere. Någon som testat synka nyligen?![]()
Garmin Connect | Status
When things on Garmin Connect aren’t going quite the way they should, we’ll tell you the status of what’s working and what’s down.connect.garmin.com
Va fan, startade om appen och nu fick jag felmeddelande igen.Jag har fortfarande felmeddelandet i appen.
www.zdnet.com
Antagligen ska görs det ett antal scans av 3rd party och findings ska åtgärdas.Det sägs att Garmin i panik stängt ner precis allt vad gäller datorer och servrar. Ransomware ska på sin höjd påverka innehållet på en filserver. Då ska det bara vara att lokalisera vad som startade det hela och sedan återställa från backup. Har man ingen fungerande backup blir det förstås jobbigt.
Garmin Connect bör rimligen ligga på infrastruktur separat från kontorsdatorer. Blir bekymrad över hur lite företag i allmänhet som omsätter flera miljarder spenderar på IT-säkerhet.