Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Man måste alltid se problemen, inte lösningarna. Det är viktigt.
Man behöver inte lösa dem. Om problemen man inte ser skapar nya problem så är det bara att blunda lite hårdare så ser man inte de heller.Hur kan man lösa problem om man inte ser dom?
Då blir det ju inte billigt.Det kanske går att lösa genom att beställa även resterande delar från Decathlon.
Jag velar också alltid.Annars kan du åka till ditt närmsta Decathlon-varuhus och köpa över disk. Ett paket mindre att hämta då.
Men skämt åsido, bättre att hämta två paket än att vela och bli utan som jag brukar bli.
Saken är att det är djupare än så för mig. Allting blir en station till slutstationen filosofin. Köper jag en ny bakväxel och sätter på den ser jag ju att cykeln är nyare men sen börjar jag filosofera kring vad som egentligen är nytt och en cykel är inte nyare än sina äldsta delar (typ) så då känns det jobbigt. Cyklar man bara vidare på skit så får man iaf resultat på hur länge saker håller, att köpa nytt är alltid en verksamhet som kommer sluta i förargelse och misär.Man måste alltid se problemen, inte lösningarna. Det är viktigt.
Saken är att det är djupare än så för mig. Allting blir en station till slutstationen filosofin. Köper jag en ny bakväxel och sätter på den ser jag ju att cykeln är nyare men sen börjar jag filosofera kring vad som egentligen är nytt och en cykel är inte nyare än sina äldsta delar (typ) så då känns det jobbigt. Cyklar man bara vidare på skit så får man iaf resultat på hur länge saker håller, att köpa nytt är alltid en verksamhet som kommer sluta i förargelse och misär.
Jag skojar inte ens, det är så här jag tänker. Känns mer meningslöst att köpa än att ha.
Eller hänga i löpartråden kanske? Att springa långt och fort är nyttigt för knopp och själTror att det skulle vara bättre för dig att byta filosofi.
Eller hänga i löpartråden kanske? Att springa långt och fort är nyttigt för knopp och själ
Kanske det? Jag hänger ju inte i löpartråden eftersom jag är gammal, tjock och inte kan springa fort och långt längre. Mycket olyckligt.... men jag kan stilla detta med att köpa cykelprylar istället! Så, om träknackarn nu är ledsen igen så ut me han i löparspåret. Sätter han igång med direkrapportering så säg till så börjar jag läsa. Jag lovar!Hänga i tråden eller springa? Både samtidigt är farligt!
Kanske det? Jag hänger ju inte i löpartråden eftersom jag är gammal, tjock och inte kan springa fort och långt längre. Mycket olyckligt.... men jag kan stilla detta med att köpa cykelprylar istället! Så, om träknackarn nu är ledsen igen så ut me han i löparspåret. Sätter han igång med direkrapportering så säg till så börjar jag läsa. Jag lovar!
Om det är billigare att betala frakt två gånger, gör det. Om det är billigare att beställa allt från ett ställe, gör det. Vill du inte betala frakt två gånger hittar du något annat bra på Decathlon som du vill ha så blir det fraktfritt. Det är enklare än man tror.Då blir det ju inte billigt.
I så fall är det väl jättebra att hålla liv i en befintlig cykel jämfört med att köpa en helt ny. Renovera de delar som går, ersätt de som är bortom räddning.Gillar inte konsumtion.
? Repor i ramen? Jag hoppas att du är medveten om att repor är brottanvisningar?Ni får såklart tycka och tänka vad ni vill men det är sån här jag är. Att tänka kommer obönhörligen lämna en i filosofins grepp.
Som här nu dessa två dagar när jag har bytt kassett, keja, kedjekransar, kedja och dragit växelvajrar. Så står man där i slutet och slinter och repor i ramen uppstår, vad tar det? 0.1 sekund? Allt bortkastat på en sådan kort tid. Nej jag vet att allt inte behöver vara bortkastat för en sådan sak men jag är perfektionist, det är vem jag är, och det är jag ut i fingerspetsarna. När det gäller. Saker jag fokuserar på för jag fokuserar ofta inte på saker då jag vet att jag inte kan uppnå perfektion.
Men ja vad ska man göra det finns inget att göra. Jag lagar min cykel för att jag gillar att cykla men allt det här skulle jag lämnat över till någon annan snabbare än jag hinner slinta om jag bara kunde.
Sen löpning, nej inte en chans på månen att jag börjar löpa. Usch, de smärtor och obehag jag får av löpning. Nej, jag gillar (nej jag älskar) att cykla men det är jobbigt att mecka.
På tal om meckande, de här platorna som är under på växelreglaget. När de är avplockad är det normalt att man inte kan växla? För jag har de borta och händer ingenting när jag t rycker på växeln.
Man vet inte.? Repor i ramen? Jag hoppas att du är medveten om att repor är brottanvisningar?
Ska du inte ta och skaffa ett jobb istället? Då får du mindre tid att sitta och fundera och komma på massa tokigheter, och du får mer pengar så att du kan lämna bort alla mekjobb. Win-win!Kabeln hoppar ur inuti växeln också när jag står där och lägger fingret till, fast att jag har dragit den så hårt jag kan. Anledningen att jag plockade isär var för att jag aldrig har haft sånt där klick som alla pratar om, så smördje allt och ja skulle inte plockat isär... Men där är ju inget som kan pressa på den. så inget kan vara löst?
Jag kommer impulsköpa Ultegraväxlar, kommer inte köpa nya 105, det om något kommer svida. Aja nu ska jag träna, jag får ta någon backe och grisa på med en växel.
Hur är det tokigt att vilja sköta det själv? Resten svarar jag inte ens på.Ska du inte ta och skaffa ett jobb istället? Då får du mindre tid att sitta och fundera och komma på massa tokigheter, och du får mer pengar så att du kan lämna bort alla mekjobb. Win-win!
Jag är övertygad om att du har kört för hårt.Kabeln hoppar ur inuti växeln också när jag står där och lägger fingret till, fast att jag har dragit den så hårt jag kan. Anledningen att jag plockade isär var för att jag aldrig har haft sånt där klick som alla pratar om, så smördje allt och ja skulle inte plockat isär... Men där är ju inget som kan pressa på den. så inget kan vara löst?
Jag kommer impulsköpa Ultegraväxlar, kommer inte köpa nya 105, det om något kommer svida. Aja nu ska jag träna, jag får ta någon backe och grisa på med en växel.
När monstret kommer fram kan jag inte ta ansvar för kraften. Nu ska jag köra så nedrans hårt bara för att ni sitter och hatar på mig. Ni får ju säga vad ni vill, men skruvade bara bort plasthöljena och smörjde. Menar ni att jag har tagit isönder något av det får ni väl göra det.Jag är övertygad om att du har kört för hårt.
Otydligt av mig, det är såklart w/kg som har förstört den. Inte hög effekt.När monstret kommer fram kan jag inte ta ansvar för kraften. Nu ska jag köra så nedrans hårt bara för att ni sitter och hatar på mig. Ni får ju säga vad ni vill, men skruvade bara bort plasthöljena och smörjde. Menar ni att jag har tagit isönder något av det får ni väl göra det.
kw/kg!Otydligt av mig, det är såklart w/kg som har förstört den. Inte hög effekt.
Allt handlar om w/kg.
Otydligt av mig, det är såklart w/kg som har förstört den. Inte hög effekt.
Allt handlar om w/kg.
Även om jag tycker att vuxenmobbingen börjat gå lite väl överstyr på sistone, så måste det ändå sägas att det ofta är smått omöjligt att förstå dina inlägg och hjälpa dig @Woodknocker.
Skulle du kunna försöka formulera dig mer kortfattat och "down to the point" om vad du faktiskt behöver hjälp med? Det skulle nämligen göra det mycket lättare att hjälpa dig med dina cykelmecksfrågor.
:)
Varför plockade du av plattorna?På tal om meckande, de här platorna som är under på växelreglaget. När de är avplockad är det normalt att man inte kan växla? För jag har de borta och händer ingenting när jag t rycker på växeln.
Inte säker men på sidan 53 i Dealers manual för ST-R9100-R finns en notis om att man ska vara försiktig med en fjäder som ser ut som den skulle kunna vara relaterat till silverdelen du har problem med:Man vet inte.
Jag har lokaliserat mitt problem och vore tacksam om någon kunde peka ut vad exakt det är som brister.
Den här silvergrejen som ligger undertill på växelreglaget hoppar ur och sedan hoppar det liksom inte in igen. Jag satte dit plasthöljena men detta kan uppstå även då.. Ska googla men någon kanske vet.
Hmm jaha ja. Utan den blir växeln kass. Men den går loss hela tiden, med eller utan plasthöljena på. E>nda som hjälper är om jag lägger fingret till och får den att stanna i position.
Priset stämmer nog, men moms och tull tillkommer vid import till Sverige:Kan detta priset stämma??
3400?Shimano Dura Ace 9100 Double Road Bike Gear Levers - 11 Speed | Merlin Cycles
Buy your Shimano Dura Ace 9100 Double Road Bike Gear Levers - 11 Speed at Merlin. Free worldwide delivery available on most items!www.merlincycles.com
håller helt med dig! men hatet driver mig bara till nya rekordÄven om jag tycker att vuxenmobbingen börjat gå lite väl överstyr på sistone, så måste det ändå sägas att det ofta är smått omöjligt att förstå dina inlägg och hjälpa dig @Woodknocker.
Skulle du kunna försöka formulera dig mer kortfattat och "down to the point" om vad du faktiskt behöver hjälp med? Det skulle nämligen göra det mycket lättare att hjälpa dig med dina cykelmecksfrågor.
:)
Hade liknande bekymmer med ett annat Shimano-reglage. Fungerade fint uppochner, men inte rättvänd. En liten fjäder som håller i en klack hade gått av.Allting fungerar flawless upp och ner men växla ner (tror det är ner) går inte alls när jag sedan vänder hojen upprätt (såsom man cyklar). Ingenting händer, det gör att jag inte ens kommer testa massa olika vajrar och höljen utan jag konstaterar att det är växelreglaget. Nu är bara frågan vad i kattsingen det är om man ska vara mer exakt. Internet säger att det är växeln när det fungerar upp och ner. Och den där manualen har ju rätt, det lär vara fjädern där, vore ju bra om de var mer exakta.. Visa bilaga 508414
De två andra var för stora för att posta här...
![]()
![]()
Jag har en fråga som tangerar ditt inlägg en aning. Hur kommer det sig att ni moderatorer inte jobbar mer mot samlade trådar (typ stora x-tråden)? Bara från i år måste det ju finnas ett hundratal "vilken gravel ska jag köpa?"-trådar och jag tänker att folk kanske är mer motiverade att skriva utförliga inlägg om allt är samlat, så man slipper svara på samma fråga gång på gång? Samtidigt gillar jag det här upplägget och uppskattar verkligen att vissa trådar tillåts spinna iväg. Men det är ju lite annorlunda från många andra forum...@Woodknocker
Hej!
Tycker du verkligen att ditt skrivande i denna tråden faller under "frågor man inte vågar ställa egentligen" 95% är dravvel om rekord och att slå folk i ditten o datten. Resten är helt normala meckfrågor. Jag rekommenderar dig återigen att göra en egen tråd för dessa. Samt skippa allt annat, iallafall om du vill få någon sorts svar. Sista gången nu, kommer stänga av dig från denna tråden annars.
Det är ändå ingen som läser äldre inlägg innan de postar eget (om inte även detta moddas hårt i alla fall). I så fall får man underhålla en FAQ (och modda att folk läser den innan de postar + underhålla den)
man kunde ju bara ha kategorier istället. "Beginner's corner"
Ja, bara att köra!Behöver köpa nytt bromsok då gamla börjat läcka.
Pga komponentbrist finns det inte så mycket val men hittade BR-MT500, de kan jag ersätta nuvarande BR-MT400 med antar jag?
Jag har aldrig kollat men borde inte det andra reglaget vara snarlikt fast spegelvänt? Kan ju vara skillnad då det väl är 2x istället för 11x men kanske kan du kika där ifall något ser annorlunda ut?Allting fungerar flawless upp och ner men växla ner (tror det är ner) går inte alls när jag sedan vänder hojen upprätt (såsom man cyklar). Ingenting händer, det gör att jag inte ens kommer testa massa olika vajrar och höljen utan jag konstaterar att det är växelreglaget. Nu är bara frågan vad i kattsingen det är om man ska vara mer exakt. Internet säger att det är växeln när det fungerar upp och ner. Och den där manualen har ju rätt, det lär vara fjädern där, vore ju bra om de var mer exakta.. Visa bilaga 508414
De två andra var för stora för att posta här...
![]()
![]()
Det lilla jag kan om cykelmekande är att jag tagit till Park Tools bok om ett problem uppstått. I den finns - om än kanske inte de allra senaste - massor med olika cykeltyper och -system och hur de repareras.För nybörjarmekar som mig så hade det ju sparat mycket tid att få allt samlat och ni som vet vad ni håller på med slipper sitta som upphakade grammofoner.
Det vore extremt tidskrävande.Jag har en fråga som tangerar ditt inlägg en aning. Hur kommer det sig att ni moderatorer inte jobbar mer mot samlade trådar (typ stora x-tråden)? Bara från i år måste det ju finnas ett hundratal "vilken gravel ska jag köpa?"-trådar och jag tänker att folk kanske är mer motiverade att skriva utförliga inlägg om allt är samlat, så man slipper svara på samma fråga gång på gång? Samtidigt gillar jag det här upplägget och uppskattar verkligen att vissa trådar tillåts spinna iväg. Men det är ju lite annorlunda från många andra forum...
Jo absolut, alla grunder jag snappat upp kommer i princip raka vägen från Sheldon och liknande sidor. Men det har mest hjälpt mig att förstå själva mekaniken på en generell nivå, ibland behöver man ju svar på väldigt specifika frågor och då är det här forumet suveränt tycker jag.Det lilla jag kan om cykelmekande är att jag tagit till Park Tools bok om ett problem uppstått. I den finns - om än kanske inte de allra senaste - massor med olika cykeltyper och -system och hur de repareras.
Ett litet minus är att den är på engelska. ...Men det är ju snart det här rackarns forumet också! ;-) Det finns naturligtvis massor med cykelböcker på svenska. De är dock inte lika kompletta, liksom.
Det förstår jag, tack för ditt svar :)Det vore extremt tidskrävande.
Låter som att det är beläggen som behöver bytas. Ett ganska enkelt och snabbt jobb.Och så en fråga på det också. Har efter ett möte med en trevlig happyit nu blivit ägare till en halvny hoj. Efter månader av konstant dammsugande på köp och sälj så dök den upp och nu susar jag vindsnabbt genom stans gator. Det är bara det där med bromsarna. Har aldrig haft skivbroms tidigare, än mindre hydrauliska sådana. De skriker som en blöt gammal fälgbroms och tar ungefär lika dåligt.
Är det nu det är dags för den beryktade luftningen? Eller dags att byta skiva? Finns det några risker med att inte fixa bromsarna på en gång (utöver att jag dör om jag krockar)? Tänker om det skulle slita mer på bromsen eller så. Hade varit skönt att slippa lämna den på service nu när min pendlingssäsong drar igång.