Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Smarta personer kallar inte andra människor fjantskallar utan debatterar sakligt.HeHe, som sagt, väldigt trist att det finns en massa fjantskallar här som angriper Allemansrätten. Det är en viktig princip som alla smarta borde försvara.
Fiske omfattas inte av allemansrätten.Det här med fiskekort. Vad är det för "större investeringar" som vanligtvis görs för att sjön ska få betraktas som anläggning så att man får inskränka allemansrätten? ?
Men om en markägare, i detta fal kommunen, väljer att bygga en anläggning i enlighet med reglerna på sin mark? På den anläggningen får man nog anta att allemansrätten är utspelad. Väljer man sedan att stänga av resten av marken för tex cykling utan t ex att inrätta ett naturreservat, ja då är man rejält snecyklad.HeHe, som sagt, väldigt trist att det finns en massa fjantskallar här som angriper Allemansrätten. Det är en viktig princip som alla smarta borde försvara.
Men om en markägare, i detta fal kommunen, väljer att bygga en anläggning i enlighet med reglerna på sin mark? På den anläggningen får man nog anta att allemansrätten är utspelad. Väljer man sedan att stänga av resten av marken för tex cykling utan t ex att inrätta ett naturreservat, ja då är man rejält snecyklad.
Tyvärr har man ju redan "byggt över" en del före detta naturstigar, primärt utförslöpor. Det borde du ha märkt de senaste åren och ytterligare i slutet av förra sommaren.Jag har cyklat på Billingen sen 90-talet å tycker de är kul att de äntligen händer nåt på riktigt... att de sen kommer kosta lite gör mej inte så mycket. Alla spåren är på kommunens mark så inga markägare drabbas av detta bygge... kanske några meter av Cementas mark men dem har alltid varit schyssta mot cyklister å Skövde CK.
Det jag är lite orolig för precis som trådskaparen är att de byggs å tillrätta läggs för mycket. Hoppas dem klarar av balansgången att ha kvar dem gamla rotiga/steniga stigarna ihop med nybyggen. Än så länge tycker iaf jag det ser riktigt lovande ut!
Det är väl inte ett dugg trångsynt att tycka att kommersiell utveckling av en friluftsaktivitet som sker på ett undanträngande sätt kan vara problematisk som företeelse. Omfattningen och rimligheten i enskilda fall kan man alltid diskutera, men jag skulle nog kontra med att kalla det naivt om man inte alls ser att det kan finnas ett problem i det.Ibland blir det lite trångsynt här på Happy.
Vi har en kommun som satsar sjukt mycket pengar på att sätta Billingen på kartan som cykeldestination och göra den tillgänglig för fler typer av cyklister.
Det borde precis som uppe i Falun hyllas till skyarna då det skapar mervärde för sporten/hobbyn.
Sen håller jag med om att man givetvis skall ta det varsamt med vissa bra naturstigar, men gissningsvis skulle flera av dessa vara helt igenväxta om de inte antingen slets ner av ganska frekvent cyklande eller av personal från kommunen som håller dem öppna. ?
400:-/år för ett cykelpass är riktiga småpengar om vi ställer det emot hur det nu satsas i området.
Skall bli otroligt spännande att komma dit 18-19 Maj och få vara med och inviga delar av nya parken i samband med Götaland Enduros deltävling.
Sjukt pepp.![]()
Det du påstår verkar återigen inte stämma med det som står i inlägg 74. Givet att du har något intresse för att seriöst debattera frågan vore det trevligt om du kunde ge en i sammanhanget relevant referens till där anläggning definieras som endast inkluderande IP och skidbacke.Nope, en anläggning är en idrottsplats eller skidbacke. Sååå trist med alla dessa försök att kalla en stig i skogen för en anläggning.
Tråkigt med alla som angriper allemansrätten här, hade hoppats på bättre från Happy !
Tyvärr har man ju redan "byggt över" en del före detta naturstigar, primärt utförslöpor. Det borde du ha märkt de senaste åren och ytterligare i slutet av förra sommaren.
"Vi"?Ibland blir det lite trångsynt här på Happy.
Vi har en kommun som satsar sjukt mycket pengar på att sätta Billingen på kartan som cykeldestination och göra den tillgänglig för fler typer av cyklister.
Det borde precis som uppe i Falun hyllas till skyarna då det skapar mervärde för sporten/hobbyn.
Sen håller jag med om att man givetvis skall ta det varsamt med vissa bra naturstigar, men gissningsvis skulle flera av dessa vara helt igenväxta om de inte antingen slets ner av ganska frekvent cyklande eller av personal från kommunen som håller dem öppna. ?
400:-/år för ett cykelpass är riktiga småpengar om vi ställer det emot hur det nu satsas i området.
Skall bli otroligt spännande att komma dit 18-19 Maj och få vara med och inviga delar av nya parken i samband med Götaland Enduros deltävling.
Sjukt pepp.![]()
Det du påstår verkar återigen inte stämma med det som står i inlägg 74. Givet att du har något intresse för att seriöst debattera frågan vore det trevligt om du kunde ge en i sammanhanget relevant referens till där anläggning definieras som endast inkluderande IP och skidbacke.
Det är snarare du som inte läst på. Läs domen i Mora-fallet och fundera på vad den innebär.HaHa, GöranS har inte läst på och inte fattat som vanligt. Men här finns en bra förklaring. Ett byggnadsverk som inte är ett hus eller liknande.
Men en stig i skogen ingår definitivt inte här ..
![]()
Anläggning – Wikipedia
sv.wikipedia.org
Skidspåret kan förvisso också ha byggts på en stig, även om det inte blir riktigt jämförbart eftersom de inte krockar användningsmässigt.Ja, men problemet alleman upplever är när stigen till skillnad mot skidspåret fanns där från början
Korrekt, men det är ju en flytande skala. När har det lagts ner tillräckligt med pengar och underhåll? En befintlig skogsstig som märks med några spraykluttar med jämna mellanrum kan vi nog alla vara överens om inte är en anläggning? Så när blir den det? Kan ens en befintlig naturstig omklassas som anläggning? Har det prövats?Det som spelar roll är om det lagts ner arbete och pengar på att åstadkomma ex.vis ett skidspår eller en cykelled. Då är det ok att ta ut avgift för att nyttja dessa, allemansrätten inskränks inte så länge allmänheten har full tillgång till området i övrigt.
Men nu är det Skövde kommun det handlar om.Företag sköter sig inte, om dom inte ser blänket i eggen på bilan. Detta måste man ha klart för sig.
Och jag betalar mer än gärna en skälig avgift till en förening, speciellt om dom har barn- och ungdomsverksamhet på sin "anläggning".
Det är inte en förening. Kommunala bolag är också företag.w
Men nu är det Skövde kommun det handlar om.
Verkar inte vara ett kommunalt bolag, utan fritidsförvaltningen.Det är inte en förening. Kommunala bolag är också företag.
Problemet här på Happy är att allt alltid är svart eller vitt, gråskalan är helt utsuddad.Det är väl inte ett dugg trångsynt att tycka att kommersiell utveckling av en friluftsaktivitet som sker på ett undanträngande sätt kan vara problematisk som företeelse. Omfattningen och rimligheten i enskilda fall kan man alltid diskutera, men jag skulle nog kontra med att kalla det naivt om man inte alls ser att det kan finnas ett problem i det.
Jag tror du missar lite hur jag funkar och varför jag gör vad jag gör just nu."Vi"?
Trångsynt tror jag att du är som inte kan ha förståelse för farhågorna om du läser tråden. (som förhoppningsvis inte slår in). Nu är det kanske klockrent för dig som kommer hit och annars inte har något ut av naturen du inte hittar i eftersom du snabbt vill ut och ha din upplevelse, eller kanske göra gig och tjäna pengar på det. I den formuleringen grundar sig förvisso i att jag kanske fördomsfullt pga tidigare diskussioner, tror att du har ett mindre intresse av naturspår och naturupplevelse i sig i förhållande till exploaterade banor, men det kan jag ju ha fullständigt fel i.
skiter i vad det är, det finns en affärsplan som säger tillräckligt https://www.vastsverige.com/globalassets/billingen/pdfer/affarsplan-billingen_2023-2024.pdf/Verkar inte vara ett kommunalt bolag, utan fritidsförvaltningen.
Jag är mest intresserad av vem det är som ska hålla den där bilan med blänkande egg du pratade om, när det nu är det folkvalda som är huvudman för anläggningen.skiter i vad det är, det finns en affärsplan som säger tillräckligt https://www.vastsverige.com/globalassets/billingen/pdfer/affarsplan-billingen_2023-2024.pdf/
Jag tror de flesta håller med att nivån är hög. Inte bara på spåren utan på kring saker så som toaletter, mat, parkering och övrig service.Korrekt, men det är ju en flytande skala. När har det lagts ner tillräckligt med pengar och underhåll? En befintlig skogsstig som märks med några spraykluttar med jämna mellanrum kan vi nog alla vara överens om inte är en anläggning? Så när blir den det? Kan ens en befintlig naturstig omklassas som anläggning? Har det prövats?
Att nybyggda spår i stil med Åre Björnen klassas som anläggning är nog ingen som ifrågasätter. Inte heller att en skidanläggning med regelbunden och professionell spårning räknas som anläggning.
Men uppmärkning och obligatorisk avgift på befintliga stigar innebär ju per definition en undanträngning.
Om du läser vad jag skrev så påstod jag inte att du har fel utan att det du skriver inte stämmer med det som står i inlägg 74. De två delarna är:HaHa, GöranS har inte läst på och inte fattat som vanligt. Men här finns en bra förklaring. Ett byggnadsverk som inte är ett hus eller liknande.
Men en stig i skogen ingår definitivt inte här ..
![]()
Anläggning – Wikipedia
sv.wikipedia.org
Om det är ett seriöst företag har de minst ordnat tillstånd fr anläggningens huvudman, ofta brukar det även finnas nåt ytterligare samarbete dem emellan.Hur funkar det med företag som bedriver verksamhet på spåren?
Va igår på Billingen å åkte längdskidor och då hade Träningskonsulten skidkurs å var ordentligt ivägen för oss motionärer!
Dem bör väl betala hyra för att nyttja anläggningen? En idrottsförening betalar ju hyra för fotbollsplaner å idrottshallar.
Ett företag som drar in ganska stora summor på eventen som igår måste väl ändå betala hyra? Kan väl inte räcka med att lösa spårkort?
träningskonsulten skapar ju jobb och tillväxt och stärker sveriges konkurrenskraft. de ska väl snarare ha betalt och avlysta spår som belöning för deras idoga arbete med att göra ekonomiskt meningslöst gratismotionerande till en del av ekonomin.Hur funkar det med företag som bedriver verksamhet på spåren?
Va igår på Billingen å åkte längdskidor och då hade Träningskonsulten skidkurs å var ordentligt ivägen för oss motionärer!
Dem bör väl betala hyra för att nyttja anläggningen? En idrottsförening betalar ju hyra för fotbollsplaner å idrottshallar.
Ett företag som drar in ganska stora summor på eventen som igår måste väl ändå betala hyra? Kan väl inte räcka med att lösa spårkort?
En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till! En gång till!Betala aldrig. Never !!
förmodligen är det inte en jättebra affärsidé med speciellt stor tillväxtpotential. och statens uppgift är att, med michael heinrichs begrepp, värna det "allmänkapitalistiska intresset" och med olika styrmedel, förbud, konkurrenslagar och subventioner se till att inte marknadshämmande kapitalister står ivägen för andra kapitalister med större samhällelig betydelse. i det här fallet tror jag det är otaktiskt av svenska staten att urholka det svenska varumärket till förmån för några småkrämare. (men det är alltså inte min egentliga bevekelsegrund, se ovan)Jag skall börja ta betalt för "Stalles gula" i Täby. Kommer bli stormrik.
Stalle
Intressant det om Högbo, för när det gäller skidåkningen har de verkligen krånglat till det i år som jag skrev i inlägg #70 med en salig blandning av betal- och gratisspår som delvis är gemensamma (och då förväntas de som inte betalt vända om och åka mot åkriktningen…).Det är väl i slutänden en fråga om personlig moral och vad man tycker är rätt att betala för och inte. Om jag kör på skogsstigar och behöver köra en snutt på en fd skogsstig som numera är en del av en anläggning skulle jag utan dåligt samvete cykla den snutten utan att betala.
Om jag däremot utnyttjar stigar som det lagts en hel massa jobb och pengar på att anlägga och jag gör det för att jag uppskattar det jobb som lagts ner så är det klart att jag vill betala också.
I Högbo är det förvånansvärt nog frivilligt att betala för stigcyklingen. En hel del är naturstig men många stigar är mer eller mindre helt anlagda också. Där verkar de primärt se cyklingen som något som drar besökare som spenderar pengar på annat.
En mobb med högafflar och facklor är drömmen. Men jag är pragmatisk, så jag bryr mig inte vem som sätter press på de som inte sköter sig. Lika lite som jag bryr mig om vem som är ägare/huvudman.Jag är mest intresserad av vem det är som ska hålla den där bilan med blänkande egg du pratade om, när det nu är det folkvalda som är huvudman för anläggningen.
En mobb med högafflar och facklor är drömmen.
Det är ett andningshål som måste värnas för att rika tillväxtskapande ingenjörer får en skön lite anarkistisk vibe när de ger sig ut i skogen efter jobbet.