Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Sixten Fors sa:Ok, låt oss diskutera. Jag kanske väljer olika tjocka ekrar för att de inte skall gå av? :)larsaw sa:Fast med den devisen kan vi ju isf även diskutera varför "folk" envisas med att ha olika tjocka ekrar, blir ju asjobbigt när en eker går av...
En urgammal text som skrevs för länge sedan, anpassad för att passa in på de hjul som ENVE sålde vid tidpunkt för reklamtexten. Har för mig att jag bemötte den aktuella texten redan för 1½ år sedan. Är inte alla hjul som texten avsåg att sälja utgångna, och ersatta med bredare hjul från ENVE? De så var så "perfekt" då med 23/26/30 mm har ersatts med nya 25/30/35 mm hjul för samma däck/tillämpning. Som är "perfekta" nu. Konstigt... :)Jensen sa:Enve skriver själva lite om bredd på fälg på mtb, https://www.enve.com/en/journal/is-wider-always-better/ för 2,3” däck verkar det ju inte självklart att breda fälgar är en fördel
Sixten Fors sa:En urgammal text som skrevs för länge sedan, anpassad för att passa in på de hjul som ENVE sålde vid tidpunkt för reklamtexten. Har för mig att jag bemötte den aktuella texten redan för 1½ år sedan. Är inte alla hjul som texten avsåg att sälja utgångna, och ersatta med bredare hjul från ENVE? De så var så "perfekt" då med 23/26/30 mm har ersatts med nya 25/30/35 mm hjul för samma däck/tillämpning. Som är "perfekta" nu. Konstigt... :)Jensen sa:Enve skriver själva lite om bredd på fälg på mtb, https://www.enve.com/en/journal/is-wider-always-better/ för 2,3” däck verkar det ju inte självklart att breda fälgar är en fördel
Sixten har ägnat 50 år till att doktorera på området.Oskar sa:Har fälgbreddens betydelse för stigcyklingen undersökts på ett någorlunda vetenskapligt sätt? Förutom rent kommersiella drivkrafter menar jag?
Morrisen sa:Tråden gick från ämnet Neuron 2019 till med viss samband handla om fälgbredder.!? Happy i sitt esse.
Sixten Fors sa:Vissa ENVE-hjul har lite olika bredd fram/bak och höjd, men då är det väl omvänt bredare bak än fram för lvg (?) vilket har en poäng ur aero-perskektiv och ibland bredare däck bak, vilket också har en poäng.
Jensen sa:Edit: och som sagt, du mindes fel angående bredd på lvg. Bredare fram för att klyva luft.
Sixten Fors sa:Sixten Fors sa:Vissa ENVE-hjul har lite olika bredd fram/bak och höjd, men då är det väl omvänt bredare bak än fram för lvg (?) vilket har en poäng ur aero-perskektiv och ibland bredare däck bak, vilket också har en poäng.
Jensen sa:Edit: och som sagt, du mindes fel angående bredd på lvg. Bredare fram för att klyva luft.
Det var kanske därför det stod (?)
Nu har jag kollat. Av alla ENVE hjul (kanttråd) för lvg är det bara gamla SES 4.5 för fälgbroms, ej TL-ready, som har olika bredd fram (18,5 mm) och bak (17,5 mm). Alla moderna hjul är lika breda fram och bak. Invändigt. Bra ENVE!
https://www.enve.com/en/products/ses-4-5/
Sixten Fors sa:Olika yttre profil/höjd fram/bak är en helt annan sak och helt ok, då det har ett syfte och en funktion. Har noll problem med det. Typiskt för lvg.
Klart de hade en tanke, de hade bara lite otur när de tänkte. Inte första gången det har hänt.Jensen sa:Du menar att canyon inte haft nån baktanke utan bara chansat dit något ????
Med avsikt. Punkt 1, 2 och 3 riktar sig till tre olika typer av köpares beteende. Jag är typ 4.landen sa:Vart "svamlar" de ens om det? Punkt 1 och 3 i din lista säger ju emot varandra. Kanske måste in i excel för att "make sens".
Luthman Photography sa:Äh, vad har Barel bidrag med när det gäller cykeldesign.....
Sixten Fors sa:Med avsikt. Punkt 1, 2 och 3 riktar sig till tre olika typer av köpares beteende. Jag är typ 4.landen sa:Vart "svamlar" de ens om det? Punkt 1 och 3 i din lista säger ju emot varandra. Kanske måste in i excel för att "make sens".
Stream sa:Ser ut att vara en jädra bra stighoj till bra pris.
Ungefär så. Mavicfälgarna 33 gram mellan XM424/EN427. Mavic XA skiljer 28 gram om man jämför katalogvikt på deras 25 resp 30 mm framhjul, mer om man jämför bakhjulen :) DT Swiss skiljer 60 gram mellan M1900 med M462/M502, och 60 gram mellan XM1501 med XM421/XM481.rln sa:Mellan tummen och pekfingret: Hur mycket skillnad i vikt gör fem millimeters bredd med aluminiumfälg, 50 gram?
Det är nog mestadels happyiter som lyckas känna skillnad vid ett blindtest.
Det är inte samma fälgvikt i detta fall så redan där föll ditt argument pladask. XM421 är inte mer hållbar än XM481. Jag accepterar 60 gram viktskillnad för jag vill ha mer volym i däcken och snyggare form, bättre funktion vid lägre tryck etc. på enligt dig/jofa/mfl rådjursstigarna i Hellas. Neuron är INTE en gravity/enduro/DH-cykel. Jag påstår inget om Fabien, han får cykla DH på vilka hjul han vill.larsaw sa:Ehm, den som isf tänkt snett skulle vara Fabien Barel, som med sina 20års erfarenhet inom gravity-cykling, i samarbete med främst Mavic, kommit fram till att smalare fälg bak är bättre för att få mindre roterande massa och hållbarhet (givet samma fälgvikt). Påstår du att han har fel?
Lingon sa:Kul tråd. ???
Jag är heller inte helt såld på breda fälgar. Kör 30mm på en cykel och 25 på en annan just nu och tycker det rullar bättre med 25 och den mer runda däckprofil det ger. Dom flesta stigdäcken, 2.35-2.4 blir för platta med 30 mm fälg. Sen verkar 30mm fälgen vara vekare, så åtminstone bak kommer jag nog att välja 25mm på nästa hjulpar.
Sixten Fors sa:Lingon sa:Kul tråd. ???
Jag är heller inte helt såld på breda fälgar. Kör 30mm på en cykel och 25 på en annan just nu och tycker det rullar bättre med 25 och den mer runda däckprofil det ger. Dom flesta stigdäcken, 2.35-2.4 blir för platta med 30 mm fälg. Sen verkar 30mm fälgen vara vekare, så åtminstone bak kommer jag nog att välja 25mm på nästa hjulpar.
Jag har lätta XR391 25 mm på Spark 910 HMF Medium till barnen (40-50 kg) med Rocket Ron 2,25" bak och Nobby Nic 2,35" fram.
Jag har tyngre XM481 30 mm på Hightower CC XL till mig själv (80 kg) med NN 2,35" bak och MM 2,35" fram.
Båda på DT350SP xD boost nav med 36T ratchet, lättare Sapim Race/D-Light mix till Spark, tyngre DT Comp runt om till Hightower.
Lätta Crest Mk3 på Scale M till barnen, tyngre XM481 till min Scale 910 HMF XL.
Lätta DT Revo runt om på barncykeln, tyngre DT Comp/Revo mix till mig.
Men jag blandar inte fälgbredd på samma hjulset.
Sixten Fors sa:Men jag blandar inte fälgbredd på samma hjulset.
CRF_Niklas sa:Inte cyklat så mycket sedan jag fick cykeln men hann ju tidigt konstatera att 30t klingan som satt fram var för liten för min smak. Var osäker på hur stor klinga som skulle få plats men kan iaf meddela att 34t oval passar fint. Ev ej större oval iaf.
Och HA har gått från ca 69,5 (69,3) grader till 67,5 grader på 2019. (förutom S och XS som har 67 grader)jonte987 sa:120mm har blivit 130 o den här fått boost?
Det blir ju bara en högre utväxling. Klicka en gång på växelreglaget så får du se hur det känns. :)Lennart Christianson sa:Ärlig fråga (jag vet att den är dum): Vad vinner du på att byta till 34t från standard 30t? Går det att beskriva "känslan" med ord?