Berk
Aktiv medlem
Erfarenhet kortare vevarmar
Slår i titt som tätt och är också sugen på testa kortare vevarmar. Har 175mm race face aeffect idag på min orbea occam h20 2021. Vad passar rätt av på denna cykel utan att byta vevlager och annat? Tänker 165mm men är det för stort steg?
Följdfråga, jag måste ha en avdragare för race face, funkar biltemas eller var hittar jag en billig men funkis? Tack så länge!
De flesta Race Face vevpartier, aeffect inklusive, har Shimano HT II axelstandard. Så de flesta RF och alla Shimano vevpartier (med rätt bredde och kedjelinjen) passar. Jag skulle rekommendera Shimano SLX.
165 mm är bara 6% kortare än 175 mm, så ingen riktigt stor skillnad. Om du inte tycker om långa vevarmar och inte är riktigt lång är det ingen problem att går ner till 165 mm. Obs att du kommer att sitta 10 mm högre och tyngdpunkten blir lite högre.