Fälginnermått och däckstorlek
MickeMud sa:Allt är relativt, jämfört med Furiusfred och Thunderburt m.fl. är det ett väldigt grovt däck.Jensen sa:MickeMud sa:Maxxis Aspen är ju ett rätt grovt däck.
På de XC tävlingar jag deltagit i i Sth trakten (Hammrby Hill/ Lida Loop/Lidingö/MTB/Hacksta XC) så har eliten kört på löjligt lite mönster, typ Thunder Burt och Furius Fred.
Det har inte varit speciellt torra perioder utan snarare normalsvenska förhållanden, själv vågade man sträcka sig till Racing Ralph.
Vad jag menar är, bara för att Maxxis Aspen 2,25 är snabbare än 2,1 behöver dettta förhållande vara samma på alla däck och mönster.
Nånstans går ju brytpunkten där bred effelkten tas ut av Mönster effekten
.
Är Aspen ett grovt däck? Minns jag inte helt fel är mönstret väldigt lågt på dem
Är ju sant.allt är relativt. Men ordet grovt vetefan :-) vad är då ett däck med ännu högre nabbar? :-).
Furiusfred kan man ju knappt klassa som mtb däck. Mer slicks haha

