Utan att kunna kolla listan så har du säkert rätt. Några kan man välja bort, andra inte. Tesla är den enda biltillverkaren på listan, så de kan man välja bort. Tyvärr kan jag inte se om det finns några fler generalagenter, det hade ju också varit en intressant jämförelse.
Nu har ju Tesla officiellt meddelat att det är normalt slitage att lacken trillar av efter 7000 mil, det säger mig något om deras syn både på kvalitetskrav och på kunder.
Som av en händelse har Mercedes faktiskt meddelat mig något liknande en gång, att klarlacken som trillade av berodde på stenskott. Verkstan hänvisade till Mercedes och vice versa. Men de insåg efter lite övertalning hur galet det var i det fallet, och de åtgärdade det gratis. Långt utanför garantin.