Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Grillade Parisare igår, morsans recept.
Jäklar vad goda de blev!![]()
Nej nej nej, morsans Parisare är med nötfärs!Tjena!
Grillade du falukorv? Ni ett ju kloka där inne i skogarna.
Norrländsk parisare är väl falukorv stekägg och bröd typ.Nej nej nej, morsans Parisare är med nötfärs!
Falukorv? i Parisare??
Norrländsk då?Norrländsk parisare är väl falukorv stekägg och bröd typ.
Norrländsk variant: I norra Sverige är "parisare" ofta en tjock skiva falukorv stekt och serverad i hamburgerbröd med tillbehör.
Precis! Nötfärs ska det ju va!Tjena!
Överallt där jag ätit parisare så har det varit med falukorv iallafall. Men när jag googlar lite så verkar det inte helt ovanligt med nötfärs heller.
Va!?Var är alla norrlänningar? Parisare är inte falukorv, det är sin egen korv, med typ dubbla diametern. Absolut ingen nötfärs, jävla hädelse. Serveras i hamburgerbröd med typ samma tillbehör som varmkorv med bröd. Godast Parisare köpte man på Bigges på Rådhustorget (tror torget hette så) i Umeå. De skar korven på snedden så den blev lite större. Skitmat egentligen men när man var en knatte så var det bättre än hamburgare med alla grönsaker.
Edit: ort
Va!?
Beror nog på var man äter sin parisare. Exvis
https://www.koket.se/parisare liknar någotsånär originalet.
Norrland.. Pölsa och blodpalt.![]()
Parisare (korv) – Wikipedia
sv.wikipedia.org
Jag åt parisare som barn. Köttfärs på bröd, stekt i panna som en enhet. Femtiotal.Vi var först i Umeå
Isåfall menar du Medisterkorv?Var är alla norrlänningar? Parisare är inte falukorv, det är sin egen korv, med typ dubbla diametern. Absolut ingen nötfärs, jävla hädelse. Serveras i hamburgerbröd med typ samma tillbehör som varmkorv med bröd. Godast Parisare köpte man på Bigges på Rådhustorget (tror torget hette så) i Umeå. De skar korven på snedden så den blev lite större. Skitmat egentligen men när man var en knatte så var det bättre än hamburgare med alla grönsaker.
Edit: ort
Jag såg att det skrevs nåt sånt men jag har ingen aning. Nötfärsparisare blev refuserad av Wikipedia åtminstone. Jag kan tänka mig att Statoil som kom till Sverige på 80 talet sålde falska parisare till Skåningar, det hade inte funkat i Norrland.Isåfall menar du Medisterkorv?
Jag åt parisare som barn. Köttfärs på bröd, stekt i panna som en enhet. Femtiotal.
Skulle gissa att fördelningsröret längst bort i bild, har rostat internt och blockerar gasflödet.1/2 OT: min snart tre år gamla gasolgrill tänder gaslängan lägst t v mha piezotändaren (inringad). Efterhand som man vrider igång gasen på länga två och tre tänds även dessa.
Eller, så var det i alla fall innan. Numera tar det lång tid för de sista två att tändas alls, till den grad att jag har börjat förvara en braständare vid grillen. Kan någon förklara vad i mekanismen som kärvar?
Visa bilaga 830563
Gasflödet tror jag funkar bra, de två eftersläntrarna har ju inga problem att fatta eld medelst tillförsel av extern låga.Skulle gissa att fördelningsröret längst bort i bild, har rostat internt och blockerar gasflödet.
Om du försöker tända i nuvarande isärplockat tillstånd borde du kunna se vart det tar stopp?
Är det en broil king?
Jag kanske missförstår, men.Gasflödet tror jag funkar bra, de två eftersläntrarna har ju inga problem att fatta eld medelst tillförsel av extern låga.
Weber Spirit II E-Nånting.
Det stämmer. Endast vänstra brännaren behöver tändas med piezon, därefter tänds de andra av sig själv efterhand som man vrider på respektives gas.Jag kanske missförstår, men.
I min uppfattning tänder man på den vänstra brännaren, pilot-lågan vandrar därefter längst med fördelningsröret till den mittre och högra brännaren. Min teori är att pilot-lågan inte tar sig fram till den mittre och högra brännaren.
Update: ta bort rost ur hålen (där det gick) med en knappnål (och ta sönder några hål) gjorde susen.Det stämmer. Endast vänstra brännaren behöver tändas med piezon, därefter tänds de andra av sig själv efterhand som man vrider på respektives gas.
Då är ju frågan, varför tar sig gasen igenom till de två andra brännarna, men inte pilot-lågan? Det är ju inte mänsklighetens största problem men man vill ju gärna att ens dyra prylar skall funka 100%..