Sambal Oelek
Aktiv medlem
[OT] Vilken lagom kall G&T dricker du nu?
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Härlig imma på glaset. Frysen innan?
Härlig imma på glaset. Frysen innan?
Tomatsås står ofta på menyn. Men idag blir det chili. Och ja, Mutti eller Zeta eller det där tredje märket som ibland finns. (om man inte handlar på Willys vars affärsidé är att ta kort varumärke efter varumärke tills bara garant, eldorado samt ett "riktigt" märke kvarstår). Så länge innehållet är 100% tomat och inte 60-70% tomat+vatten som större delen av utbudet i affären består av. Lager blir drycken till :DSer ut som att du skall laga tomatsås (bästa standardtomaterna på burk, Mutti). Prova en skvätt av ginen i grytan. Och glöm inte att bygga smakbrygga med lite av vinet du skall servera till.
Ikväll efter maten blir det Standard-GT med egenodlad örtganering. Ses om några enheter. Skål!
Tycker gott du kan ta din lager medan chilin puttrar, och sen ett gott glas vin till maten. Kör du Texas-stylle med lite hetta och rök säger experterna visserligen att en iskall kanotöl passar bäst till, men vin förhöjer ju alltid middagsupplevelsen... Nåväl, en smaksak. Dock har jag lärt mig att man skall köpa hela tomater i burk och krossa själv i grytan. Det som blir krossade tomater är spillet från maskinerna.Tomatsås står ofta på menyn. Men idag blir det chili. Och ja, Mutti eller Zeta eller det där tredje märket som ibland finns. (om man inte handlar på Willys vars affärsidé är att ta kort varumärke efter varumärke tills bara garant, eldorado samt ett "riktigt" märke kvarstår). Så länge innehållet är 100% tomat och inte 60-70% tomat+vatten som större delen av utbudet i affären består av. Lager blir drycken till :D
[semi-OT] Har nog pratat om det här virket innan, men den är bra. Möt ev upp med lite pressad lime, och har du tillräckligt med is och spritbas i glaset räcker en flaska till både dig och din efter maten-partner för kvällen. Fläder blir lätt för sött (nånsin försökt blanda cocktail med St Germain?), men så inte här.
Visa bilaga 448287