Shimanoskor med custom-fit

Rokkoko

Aktiv medlem
Shimanoskor med custom-fit
Jag fyndade ett par Shimano SH-R300 på Cyclecomponents för ett tag sedan. De har tydligen custom-fit vilket innebär att de kan bakas i ugn för bästa passform. Kan man på något sätt värma skon hemma med liknande resultat?
 
Shimanoskor med custom-fit
Jag bakade mina SH-R300 hos handlare och de blev skit bra.

Sen bakade jag mina SH-M300 hemma. Innersulan blev skit, men skon blev bra. Innersulan krympte på nått konstigt vis så den åkte i soporna. Förmodligen körde jag dem lite för varmt.
 
Senast redigerad av en moderator:
Shimanoskor med custom-fit
jag tror jag körde på typ 90 grader i 2-3 minuter men jag hade nog hellre kört med 75 grader i 4-5 minuter.

Sen på med skon och ner med foten i en kraftig plastpåse och sug ut luften med en damsugare och ställ dig upp tills skon har svalnat.
 
Shimanoskor med custom-fit
Rokkoko skrev:
-------------------------------------------------------
> Vad är rimligt för en handlare att ta om man
> kommer dit med skorna?
>
> Minns du vilken temp. du använde när du bakade
> hemma?
Vet inte vad rimligt är men när jag frågade en stor cykelaffär med 2 filialer i Stockholm ville dom ha 500:- för besväret, en annan affär med butiker i Göteborg och Lund ville ha 300:- för att baka medtagna skor. En magnetisk affär i sydvästra Sverige erbjöd sig att göra det gratis (i ärlighetens namn i samband med att jag köpte en cykel där)
 
Shimanoskor med custom-fit
Rokkoko skrev:
-------------------------------------------------------
> En femhundring är ju ett skämt!

Det var exakt det jag sa också när dom kom med sitt skambud. Vad jag har förstått gör denna "bakning" av skon ingen större skillnad i alla fall. Passar den bra utan bakning kommer det inte bli speciellt mycket bättre med. Det är inte som att gjuta en slalompjäxa mao. Jag har kört utan att baka mina och det har funkat klockrent det med.
 
Tillbaka
Topp