Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Wow! Vilka priser! Sugen på ett 9ar newmen advanced hjul alltså!Min favorithjulbyggare har bra priser om man är med i ”klubben”.Visa bilaga 581337
Men för att vara med i klubben så måste man ha handlat av dom tidigare va?Min favorithjulbyggare har bra priser om man är med i ”klubben”.Visa bilaga 581337
www.carl-z.de
1250g låter inte som endurohjul?.Någon som kör slowbuild lätta enduro hjul?
lite kluven mellan 800 euro CF eller om man ska hålla sig i kragen och ta AL för hälften.
EDIT:
Rea på Z30G-Ultra 333 - 799euro
Z30G-Ultra 333 | CARL`Z
www.carl-z.de
Stefan påstår de ska duga till allt utom DH med lift.1250g låter inte som endurohjul?.
Jag har newmen advanced kolhjul som väger där någonstans och dom kör jag relativt hårt med. Men tar dom inte om jag ska mosa på i park eller typ källviken el.dyl. Jag betalade typ 13-14 tkr för mina kolhjul.
När det ska mosas på har jag newmen SL A fram och EG bak
Hum... Står inget om vikten. Då brukar det inte vara något att skryta om :). Tanken är att ha ett lättare par med mindre aggressiva däck som man pallar trampa stig och inte går sönder första backen med en sten.
Okej ja det kanske är så då, jag har kört slut på ett bakhjul SL A 30. Så jag gick upp till EG då och testar om det håller bättre.Stefan påstår de ska duga till allt utom DH med lift.
Kör källviken med mina SL A 30 så tror nog de kommer överleva. Frågan är som alltid hur känslan är.
EDIT: Är 1360 gram med DT350.
Det är väldigt lätt att chatta med dem via chattfunktionen och speca exakt vad man är ute efter så får man svar väldigt snabbt, det går att custom anpassa. Om du vill ha en annan upplevelse än Slowbuild så kan jag bara rekommendera.Hum... Står inget om vikten. Då brukar det inte vara något att skryta om :). Tanken är att ha ett lättare par med mindre aggressiva däck som man pallar trampa stig och inte går sönder första backen med en sten.
Beroende på körstil så kan jag absolut se att man käkar upp ett SL A 30 där bak. Kör en korv i och den lär ha räddat fälgen mer än en gång. Ekrarna tappar spänning så kontrollerar alltid före en Park dag.Okej ja det kanske är så då, jag har kört slut på ett bakhjul SL A 30. Så jag gick upp till EG då och testar om det håller bättre.
Jag har haft korv jag också men är förhållandevis tung också. Byggde mitt första hjul nyligen och har tidigare lämnat in för riktning, men nu lär jag väl ha bättre koll framöver när jag vet hur man gör.Beroende på körstil så kan jag absolut se att man käkar upp ett SL A 30 där bak. Kör en korv i och den lär ha räddat fälgen mer än en gång. Ekrarna tappar spänning så kontrollerar alltid före en Park dag.
Fick Tracking igår på hjulen så verkar som det är lite fart på grabbarna.Blev ett par Z30G-Ultra 333. 1360gram med DT350 nav. Ska hålla för enduro så får se om det stämmer. 899 euro med frakt.
Inte varit drabbad själv men det verkar som alla som gjort det rekommenderar att man ringer. Mail fungerar inte.Någon som fått vettig kontakt med slowbuild efter skada/problem med hjulen?
Ok. har frågat om de kan bygga med pro lock brass nipplar istället så nipplarna inte behöver bytas utan svar :/ Är väl ganska uniformt känt att alunipplar över lag håller dåligt för enduro (vilket jag lärt mig nu :/) men slowbuild bygger ju både evo sl a30 och eg 30 med alunipplar som blir uttjänta efter ett tag.Inte varit drabbad själv men det verkar som alla som gjort det rekommenderar att man ringer. Mail fungerar inte.
Edit: Dom har ingen frikostig garanti direkt. 2år för tillverkningsdefekter, så minimum nivå lagen kräver.
Fick Tracking igår på hjulen så verkar som det är lite fart på grabbarna.
Slowbuild är i särklass billigast så visst finns det andra men det kommer bli dyrare. Actionsports har en fin konfigurator där du kan ändra allt.Ok. har frågat om de kan bygga med pro lock brass nipplar istället så nipplarna inte behöver bytas utan svar :/ Är väl ganska uniformt känt att alunipplar över lag håller dåligt för enduro (vilket jag lärt mig nu :/) men slowbuild bygger ju både evo sl a30 och eg 30 med alunipplar som blir uttjänta efter ett tag.
Någon som vet andra som kan bygga hjul för vettigt pris men där man kan välja nipplar??
jaja, nu ska vi vara sådan :D. Nä men du har helt rätt. dock fick polaren sina hjul på 14 dagar för ett par veckor sedan.För min del tog det två veckor efter att jag fått tracking innan han beställde upphämtning och det faktiskt skickades...
Jag hittade den här sidanOk. har frågat om de kan bygga med pro lock brass nipplar istället så nipplarna inte behöver bytas utan svar :/ Är väl ganska uniformt känt att alunipplar över lag håller dåligt för enduro (vilket jag lärt mig nu :/) men slowbuild bygger ju både evo sl a30 och eg 30 med alunipplar som blir uttjänta efter ett tag.
Någon som vet andra som kan bygga hjul för vettigt pris men där man kan välja nipplar??
Pratat med desssa?Ok. har frågat om de kan bygga med pro lock brass nipplar istället så nipplarna inte behöver bytas utan svar :/ Är väl ganska uniformt känt att alunipplar över lag håller dåligt för enduro (vilket jag lärt mig nu :/) men slowbuild bygger ju både evo sl a30 och eg 30 med alunipplar som blir uttjänta efter ett tag.
Någon som vet andra som kan bygga hjul för vettigt pris men där man kan välja nipplar??
www.actionsports.de
Verkar vara de enda där man kan välja brass pro lock.
Ok. har frågat om de kan bygga med pro lock brass nipplar istället så nipplarna inte behöver bytas utan svar :/ Är väl ganska uniformt känt att alunipplar över lag håller dåligt för enduro (vilket jag lärt mig nu :/) men slowbuild bygger ju både evo sl a30 och eg 30 med alunipplar som blir uttjänta efter ett tag.
Någon som vet andra som kan bygga hjul för vettigt pris men där man kan välja nipplar??
Oroar mig inte för byggkvaliteten utan alunipplarna som slits ut och inte håller och de används även på Newmens fabriksbyggda hjul. Med kolfälg är det i princip ett ickebekymmer. DT-pro lock alu verkar fungera ok längre. Fråga alla mekaniker som bor nära en bikepark eller behöver bygga hjul för ändamålet och de skrattar och skakar på huvudet åt alunipplar för utförscykling!Det finns en billig byggare i, jag tror, Tjeckien som nämndes i en annan tråd, men jag minns inte namnet.
Annars har bike-discount Evolution SL A.30 hjulpar för 606 euro. Då behöver man inte oroa sig över byggkvaliteten.
Oroar mig inte för byggkvaliteten utan alunipplarna som slits ut och inte håller och de används även på Newmens fabriksbyggda hjul. Med kolfälg är det i princip ett ickebekymmer. DT-pro lock alu verkar fungera ok längre. Fråga alla mekaniker som bor nära en bikepark eller behöver bygga hjul för ändamålet och de skrattar och skakar på huvudet åt alunipplar för utförscykling!
Spännande att höra hur de upplevs när du hunnit hoja lite :)Hjulen på ICA nu. 6 arbetsdagar efter beställning. Klart godkänt!
Beställde 27/4 och fick mail idag om att hjulen skickas på måndag. Blir spännande att se hur lång tid till det tar innan jag har dem i handen.
Men över förväntan än så länge. Även att få svar på mail gick snabbt och utan problem.
Verkar vara 5-10 arbetsdagar. Med tanke på tyskarna också har helgdagar nästa vecka är det nog att glömma.Hur har det gått? La nyss också en beställning efter en del velande och hoppas på att ha dom till nästa vecka (är dock lite pessimistisk :)
Hur har det gått? La nyss också en beställning efter en del velande och hoppas på att ha dom till nästa vecka (är dock lite pessimistisk :)
Snygga bilder.
I all välmening välkomnar vän av ordning en kortare spec till bilden.
Typ nav, fälg, eker.
Jag förstår att det förmodligen finns någonstans tidigare i tråden men det blir lite tydligare om man lägger det i samma post som bild eller när man anger vikt.
Idag kom paketet. 33g tyngre än specat. Och inte på 8-14 dagar....Nu har jag lagt en beställning hos Carl`Z också. Z36 med DT 350 XDR. Få se hur lång tid det tar... Och hur bra det blir ?
Är 2% off med en okalibrerad köksvåg, klart godkänt!Idag kom paketet. 33g tyngre än specat. Och inte på 8-14 dagar....
Med tanke på att jag gått upp fyra kilo de senaste tre månaderna så är ett eventuellt plus på 33g ingenting...Är 2% off med en okalibrerad köksvåg, klart godkänt!
Gått nu >25 turer. Hela och raka ännu. Primärt köttig stigcykling/enduro. Inte vågat testa dem i Källviken innan semestern. Till hösten blir de att se om de håller att köras med där.Blev ett par Z30G-Ultra 333. 1360gram med DT350 nav. Ska hålla för enduro så får se om det stämmer. 899 euro med frakt.