Sorry, gör så här:
Uppvärmning: Börja på väldigt lågt motstånd och bekväm kadens. Öka motståndet varannan minut tills du börjar bli andfådd och lite svettig. Borde ta 5-6 höjningar.
Intervaller: Kör 4 minuter på ett motstånd som du under dödshot skulle kunna klara i 6 minuter*, men inte längre. Sen villar du 3-4 minuter på lågt motstånd. upprepa 4 ggr.
Nedrullning: 10 minuter med lågt motstånd. Varannan minut kan du spinna upp benen allt du kan i 10 sekunder.
*Att lägga sig på rätt nivå är lite lurigt och kan ta några gånger innan du får till rätt motstånd, växel och kadens. Det underlättar om man för nån slags protokoll i början. Tanken är att du ska köra alla intervaller på samma motstånd, men det kommer självklart bli jobbigare o jobbigare.
Har du kört 4x4 några gånger på en viss nivå och tycker att det känns lite lättare än i början (här kommer protokollet in i bilden igen, du kan bokföra hur du känner dig på
Borg-skalan) kan du lägga till en intervall till. När du har kommit till 6x4 är det dags att öka motståndet och börja om från början.
Vill du få inspiration till lite andra pass finns hur mycket som helst i bloggosfären. Vill du träna på allvar får du lägga lite pengar på ett test och personligt träningsschema hos nån happykändis. Jag är ingen expert, men jag misstänker att det bästa är att lägga en bra grund innan man börjar träna speciellt för explosivitet.
Edit: Eller så skriver man kort o koncist som DT :-)