Trainerpass

Trainerpass
Micke S skrev:

> nja. det ger ju andra laktatvärden och då är
> hela vitsen med tröskelintervaller på stabil
> mjölksyranivå förlorad.
>
> två olika pass med olika syften skulle jag vilja
> säga.

...Lite nyfiken:

Är inte syftet med tröskelpassen att, åtminstone till viss del, träna upp förmågan att ta hand om laktat? Om man bortser från det psykologiska.

Att köra intermittent/över-under borde vara ett bra sätt att stimulera dena kapacitet. Förmågan att ta hand om laktat är väl något mtb cyklister är bra på?
 
Trainerpass
Magnus79 skrev:
-------------------------------------------------------
> Micke S skrev:
>
> > nja. det ger ju andra laktatvärden och då är
> > hela vitsen med tröskelintervaller på stabil
> > mjölksyranivå förlorad.
> >
> > två olika pass med olika syften skulle jag
> vilja
> > säga.
>
> ...Lite nyfiken:
>
> Är inte syftet med tröskelpassen att,
> åtminstone till viss del, träna upp förmågan
> att ta hand om laktat? Om man bortser från det
> psykologiska.
>
> Att köra intermittent/över-under borde vara ett
> bra sätt att stimulera dena kapacitet. Förmågan
> att ta hand om laktat är väl något mtb
> cyklister är bra på?


snarare maximalt utnytjande av aerob kapacitet, och som tröskelträningsfilosofin grundar sig på - i relation till tid. tröskelträningen som den är i dagligt tal handlar alltså mindre om borttransport av laktat (lactic acid egentligen (vi gör om syran til laktat och mäter laktat vid analys, men det är mjölksyra - lactic acid vi menar)) som ett faktiskt undvikande av bildningen av detsamma.

anaerob kapacitet tränas väldigt bra på ännu högre intensiteter men så har vi ju också dte här med prestationsförmåga som ska tas hänsyn till. Och där spelar det stor roll vad man vänjer sig vid för träning.

visst är mtb-cyklister bra på att köra anaerobt. stor del av tävlingsintensiteten ligger där. jag själv tränar otroligt sällan intervallpass under "tröskel".
 
Senast redigerad av en moderator:
Trainerpass
bigmollo skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag gillar alla övningar med "döds" framför.
> När kommer döds-Tabatan?


Den följer efter att du kört 5 h vinterdistans utan mat. Hoppa upp på testcykeln hemma och kräma ur dig tabator tills du inte kan hålla dig upprät på cykeln längre. Då går du av och kör uthållighetsknöböj till utmattning.
 
Trainerpass
Ok. Ledsen för begreppsförvirringen hos mig. Jag måste ha missat något, men vid max aerob kapacitet har väl de anaeroba processerna gått igång för länge sen? alltså redan vid aerob tröskel.

Är inte omhändertagandet, genom buffring i blodet och upptag i annan muskulatur, av bildad mjölksyra en del av den aeroba kapaciteten/FTP/anaerob-tröskel? Alltså undvika att mjölksyra ackumuleras. Att det inte bildas någon mjölksyra alls har jag svårt att tro.

Om jag är ute och cyklar nu så får jag nog gå och läsa på lite ;-)
 
Trainerpass
Micke S m.fl.: men visst har även andra pass än "tröskelpass" effekt på just tröskeln? Exempelvis kortkorta intervaller av typen 10/20 eller 15/15 över längre tid. Fysiologin bakom dessa korta intervaller är väl bl.a. att de snabba muskelfibrerna anpassas till aeobt arbete? Glykolysen har väl ett finger med i spelet?
 
Trainerpass
Magnus79 skrev:
-------------------------------------------------------
> Ok. Ledsen för begreppsförvirringen hos mig. Jag
> måste ha missat något, men vid max aerob
> kapacitet har väl de anaeroba processerna gått
> igång för länge sen? alltså redan vid aerob
> tröskel.

de är alltid aktiva. max aerob kapacitet är inte samma sak som tröskel. tröskel = homoestas i blodmjölksyra (som mäts).

>
> Är inte omhändertagandet, genom buffring i
> blodet och upptag i annan muskulatur, av bildad
> mjölksyra en del av den aeroba
> kapaciteten/FTP/anaerob-tröskel? Alltså undvika
> att mjölksyra ackumuleras. Att det inte bildas
> någon mjölksyra alls har jag svårt att tro.

det tas till hänsyn vid uträkning av laktatttröskel, tex modifierat d-max protokoll. tröskelträning syftar främst till högerförskjutning av laktatkurvan, inte att höja brytpunkten.


>
> Om jag är ute och cyklar nu så får jag nog gå
> och läsa på lite ;-)


man kan aldrig läsa för mycket :)
 
Trainerpass
enduromannen skrev:
-------------------------------------------------------
> Micke S m.fl.: men visst har även andra pass än
> "tröskelpass" effekt på just tröskeln?
> Exempelvis kortkorta intervaller av typen 10/20
> eller 15/15 över längre tid. Fysiologin bakom
> dessa korta intervaller är väl bl.a. att de
> snabba muskelfibrerna anpassas till aeobt arbete?
> Glykolysen har väl ett finger med i spelet?


effekt på prstationsförmåga är inte samma sak som effekt på tröskeln. Men visst är 10/20 en bra träningsform.
 
Trainerpass
Micke S skrev:
-------------------------------------------------------
> Men visst är 10/20 en bra träningsform.

Härligt, imorrn ska jag göra mitt första 10/20 pass
 
Trainerpass
Jag har stött på lite problem i min träning.

Min nuvarande träning består av 2 st tröskelpass per vecka.
De senaste tre veckorna har det gått skitdåligt varannat pass.
Redan under uppvärmningen märker jag att det inte kommer att funka, pulsen är 10 slag högre än normalt och jag får mjölksyrakänningar tidigare än normalt.

Under förra vinterns träning upplevde jag att dagsformen varierade väldigt lite från pass, alla pass med samma effekniåver låg väldigt lika i upplevd ansträngning. Enda undantaget var en gång när jag var lite förkyld och troligen hade en infektion i kroppen (syntes även på vilopulsen). Men nu så känner jag mig helt frisk med normal vilopuls och ändå så blir det så här. Men inte varje pass. Jag fattar ingenting...
 
Senast redigerad av en moderator:
Trainerpass
Supertramp skrev:
-------------------------------------------------------
> Under förra vinterns träning upplevde jag att
> dagsformen varierade väldigt lite från pass,
> alla pass med samma effekniåver låg väldigt
> lika i upplevd ansträngning. Enda undantaget var
> en gång när jag var lite förkyld och troligen
> hade en infektion i kroppen (syntes även på
> vilopulsen). Men nu så känner jag mig helt frisk
> med normal vilopuls och ändå så blir det så
> här. Men inte varje pass. Jag fattar ingenting...


Dricker du ordentligt varje dag? Jag märker stor skillnad om jag slarvar med drickat.
/J
 
Trainerpass
bigmollo skrev:
-------------------------------------------------------
> Dricker du ordentligt varje dag? Jag märker stor
> skillnad om jag slarvar med drickat.
> /J

Kanske inte.
Passen i veckorna går sämre än de på helgen.
Dricker massor med kaffe på jobbet, men inget vatten.
Tack för tipset, ska testa att börja dricka lit mer!
 
Trainerpass
bigmollo skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag gillar alla övningar med "döds" framför.
> När kommer döds-Tabatan?

körde inte du den förra vintern? har för mig att det sa 'kraschk' i bröstet på dig och så var du sjuk i 2 veckor och utan livslust i 4 veckor?

har för mig att det var 4xtabata eller nåt sånt..
 
Trainerpass
Baserat på fredrikw:s teorier så skulle jag vilja ha ett trainerpass "döds-trist".
Allts med maximal tristess. För att träna den mentala biten. Träningseffekt ointressant.

Någon sar har något förslag på upplägg för ett sådant pass pass?
 
Senast redigerad av en moderator:
Trainerpass
Jag har väl aldrig sagt att träningseffekten är ointressant. Däremot ska man inte underskatta den mentala träningseffekten man får av en del pass, och om man redan under försäsongen ger upp mentalt så vete tusan hur det ska gå när tävlingssäsongen sätter igång... Om man inte ska tävla utan bara hålla igång under vintern för att kunna cykla snabbt till jobbet eller hänga av kompisarna på Ekerö kan jag dock förstå varför denna aspekt är mindre relevant =)
 
Trainerpass
Supertramp skrev:
-------------------------------------------------------
> Baserat på fredrikw:s teorier så skulle jag
> vilja ha ett trainerpass "döds-trist".
> Allts med maximal tristess. För att träna den
> mentala biten. Träningseffekt ointressant.
>
> Någon sar har något förslag på upplägg för
> ett sådant pass pass?


Det var väl du som körde roddmaraton? Tror ingen kan toppa det..
 
Trainerpass
Skogling skrev:
-------------------------------------------------------
> Är det inte dags för dig att börja vinna lite
> tävlingar nu Fredrik ?

Ha ha, ja visst hade det varit skoj. Nej, det har jag nog knappast den fysiska kapaciteten till. Däremot tycker jag att det är roligt att träna hårt och mäta mig med andra på tävling.

Du kanske skulle släppa prestigen lite och köra lite tävlingar själv, man behöver inte alltid vara bäst vettu.
 
Trainerpass
enduromannen skrev:
-------------------------------------------------------
> STIZZE: Hur länge kör du 10/20-passet? Glöm
> inte att ta i ordentligt :-)

40minuter exkl uppvärmning/nedvärmning. Jag kör ju på fast belastning som är uppskattad av andra intervallpass belastningar så, det kommer inte bli något problem att INTE ta i.. ;)
 
Trainerpass
Stizze,
tänk dock på att effektmätningen på trainers i regel är ganska hastighetsberoende, så kör mer på känslan i benen än det som står på displayen (kolla i beskrivningen av passet). 10/20 är ett jobbigt pass, men man blir grymt nöjd när man är färdig :)
 
Trainerpass
fredrikw skrev:
-------------------------------------------------------
> Om man inte
> ska tävla utan bara hålla igång under vintern
> för att kunna cykla snabbt till jobbet eller
> hänga av kompisarna på Ekerö kan jag dock
> förstå varför denna aspekt är mindre relevant
> =)

Förstår att du försöker skämta, men lite irriterande att du alltid så kategoriskt dissar allt jag skriver. Och vad gäller mina ambitioner och mål med min träning så har du ingen som helst koll (i så fall skulle det krävas en längre intervju där vi pratar vardagslivet med prioriteringar familj, andra intressen, jobb, ev. tävlingsplaner m.m.).

EDIT: Men lugn, en dag kommer vi att göra upp ute på någon tävling! ;-)
 
Senast redigerad av en moderator:
Trainerpass
mattel skrev:
-------------------------------------------------------
> bigmollo skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Jag gillar alla övningar med "döds" framför.
> > När kommer döds-Tabatan?
>
> körde inte du den förra vintern? har för mig
> att det sa 'kraschk' i bröstet på dig och så
> var du sjuk i 2 veckor och utan livslust i 4
> veckor?
>
> har för mig att det var 4xtabata eller nåt
> sånt..


Ja det stämmmer ju. 4xTabata med 6 minuter vila mellan. Fick ebola och twar efter det passet. :D
 
Trainerpass
Supertramp skrev:
-------------------------------------------------------
> Förstår att du försöker skämta, men lite
> irriterande att du alltid så kategoriskt dissar
> allt jag skriver.

Oj, det är definitivt inte min mening, upplever du det så ber jag om ursäkt.

I just det här fallet svarade jag med lite allvar och lite humor på ett inlägg där du drev med mig, så jag tyckte väl att jag hade lite mer utrymme för att vara lite kreativ.


> Och vad gäller mina ambitioner
> och mål med min träning så har du ingen som
> helst koll

Självklart inte, jag har ingen aning om vad du har för mål med din träning, jag tog bara ett exempel på när just den delen som jag argumenterade för kanske inte är lika relevant.


> EDIT: Men lugn, en dag kommer vi att göra upp ute
> på någon tävling! ;-)

Ja, med tanke på dina siffror som du har postat kommer jag nog inte ha så mycket att säga till om =)
 
Trainerpass
Skogling skrev:
-------------------------------------------------------
> Jo, fast du vet ju inte hur Fredrik har det. Att
> leta grönsaker så här års är inte det
> lättaste. Men det är bra träning ! =D

Du anar inte, jag får slåss med fåglarna vid fågelborden om solroskärnorna, det kräver en mental uppladdning som inte är att leka med.

Nej, om man skulle hoppa upp på Monarken och köra 5x30s spurtintervaller istället för att sitta här och käbbla, jag verkar ha lite mycket överskottsenergi just nu ;-)
 
Trainerpass
fredrikw skrev:
-------------------------------------------------------
> Du anar inte, jag får slåss med fåglarna vid
> fågelborden om solroskärnorna, det kräver en
> mental uppladdning som inte är att leka med.

Ha ha !!! Får man slå djur ?
 
Trainerpass
fredrikw skrev:
-------------------------------------------------------
> jag verkar ha lite mycket
> överskottsenergi just nu ;-)

Det går en liten träningsrunda senare idag annars.
 
Trainerpass
fredrikw skrev:
-------------------------------------------------------
>
> Ja, med tanke på dina siffror som du har postat
> kommer jag nog inte ha så mycket att säga till
> om =)

Hur många % förlust i drivlinan har du räknat med då?
 
Trainerpass
Skogling skrev:
-------------------------------------------------------
> fredrikw skrev:
> --------------------------------------------------
> > Du anar inte, jag får slåss med fåglarna vid
> > fågelborden om solroskärnorna, det kräver en
> > mental uppladdning som inte är att leka med.
>
> Ha ha !!! Får man slå djur ?

Hmm, nej det får man ju förstås inte, så låt det vara vår lilla hemlighet och säg det inte till någon.


Tille skrev:
-------------------------------------------------------
> Det går en liten träningsrunda senare idag
> annars.

Den där dödsmarschen avstår jag gärna från, men ni kommer säkert ha det jätteskojigt :)
 
Trainerpass
Supertramp skrev:
-------------------------------------------------------
> fredrikw skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> >
> > Ja, med tanke på dina siffror som du har
> postat
> > kommer jag nog inte ha så mycket att säga
> till
> > om =)
>
> Hur många % förlust i drivlinan har du räknat
> med då?


Ha ha ha ha!!
 
Trainerpass
Supertramp skrev:
-------------------------------------------------------
> fredrikw skrev:
> --------------------------------------------------
> >
> > Ja, med tanke på dina siffror som du har postat
> > kommer jag nog inte ha så mycket att säga till
> > om =)
>
> Hur många % förlust i drivlinan har du räknat
> med då?

Jag har en liten motor på min Monark som hjälper till lite när det är jobbigt, har inte alla det? =)
 
Trainerpass
Ni som kör 10/20 pass, hur högt kommer ni upp i puls? Jag vet att pulsen är ganska irrelevant på ett sådant pass då det är den lokala effekten snarare än central påverkan som gäller, men ändå... När jag kör 30 min 15/15 brukar jag hamna mitt emellan uppmätt aerobisk och anarobisk tröskel i snitt. Men jag tar nog inte i tillräckligt...

Fredrik W: då är du laddad för GC 2011...? Vi ses där.
 
Trainerpass
Jag hamnar ungefär där också på mina 10/20-pass, kör man hårdare är det väl tveksamt om man orkar i 2x20 minuter. Men jag kanske också tar i för lite =)


enduromannen skrev:
-------------------------------------------------------
> Fredrik W: då är du laddad för GC 2011...? Vi
> ses där.

Jajjamensan :)
 
Trainerpass
enduromannen skrev:
-------------------------------------------------------
> Ni som kör 10/20 pass, hur högt kommer ni upp i
> puls?

Jag ligger i princip samma som ett tröskelintervall med konstant effekt.

Intressant tycker jag är att snitteffekten blir ca -10% mot vad jag klarar på ett vanligt tröskelpass av samma längd. Man (eller i alla fall jag, det kanske sklijer sig från person till person) är hela 90% så effektiv när man kör 10sek nära max / vila 20sek jämfört med att hålla konstant effekt. Om jag inte visste detta skulle jag gissat på att det sklijer mer.

> Jag vet att pulsen är ganska irrelevant på
> ett sådant pass då det är den lokala effekten
> snarare än central påverkan som gäller

Är det så?
Om man ligger på samma höga pulsnivå som ett tröskelpass borde det väl ge ungefär samma träning av central kapaciet?
 
Senast redigerad av en moderator:
Trainerpass
> Supertramp skrev:
> --------------------------------------------------
> EDIT: Men lugn, en dag kommer vi att göra upp
> ute på någon tävling! ;-)

FIGHT FIGHT! ;)
 
Trainerpass
enduromannen skrev:
-------------------------------------------------------
> Ni som kör 10/20 pass, hur högt kommer ni upp i
> puls?

Jag citerar experten: "Gör du på rätt sätt skall du klara 60 min i sträck utan att bli utmattad."

Själv kommer jag prova 480w, men dom fredrik skriver så suger trainers när man kommer upp i den här "hastigheten", så jag får väl gå mer på känsla.

> Fredrik W: då är du laddad för GC 2011...? Vi
> ses där.

Jag vill också! Vad har ni planerat?


EDIT: e'le'svenske
 
Senast redigerad av en moderator:
Trainerpass
STIZZE skrev:
-------------------------------------------------------
> enduromannen skrev:
> --------------------------------------------------
> > Fredrik W: då är du laddad för GC 2011...?
> > Vi ses där.
>
> Jag vill också! Vad har ni planerat?

Träningsläger med Kvänums IF på Gran Canaria i mars. Tredje året för mig, riktigt bra cykling i sommarväder.
 
Trainerpass
Stizze: Kvänums Gran Canaria läger 11/3. Finns platser kvar. Gå in på Kvänums IF:s sida och anmäl dig.

Fredrik W: Då kör vi dem lika "hårt" då :-)

Supertramp: jag har svårt att få upp pulsen så där riktigt högt på korta intervaller. Men så är min anaerobiska förmåga lika med noll.

Uffe
 
Trainerpass
Supertramp skrev:
-------------------------------------------------------
> Intressant tycker jag är att snitteffekten blir
> ca -10% mot vad jag klarar på ett vanligt
> tröskelpass av samma längd. Man (eller i alla
> fall jag, det kanske sklijer sig från person till
> person) är hela 90% så effektiv när man kör
> 10sek nära max / vila 20sek jämfört med att
> hålla konstant effekt. Om jag inte visste detta
> skulle jag gissat på att det sklijer mer.

det är nog mer en räknefråga. jag hamnar runt 70% trots 9-10 w/kg på intervallsekunderna under passet.
 
Tillbaka
Topp