Det har varit the beef and nothing but the beef hela tiden. Förklaringen är enkel. AC och Vinerkorven var de enda som testades ur teamet den dagen, AC positivt och Korven negativt. Då hittar man på biff-plojjen.
---
"En filé för cykelhistorien".
Alberto berättade att det var kalvfilé det handlade om. Var den var inköpt ville han inte avslöja för den ädle Alberto ville ju inte ge hela köttindustrin i Spanien dåligt rykte. José Luis López Cerrón avslöjade dock att kalvfilén var inköpt av honom och vakumpackad hos en slaktare i baskiska Irún.
Varför åt Alberto kött den här vilodagen då man normalt aldrig äter kött pga viktökning? Jo det var några olyckliga omständigheter som ledde till detta. Först gick ett gäng Kazacker med Vinerkorven och satte sig i hotellrestaurangen för att njuta av lite fransk filé. Den hade dock varit så seg att hela gänget var förvridna i ansiktet, vilket fick Alberto att ta beslutet att plocka fram köttet som López Cerrón tagit med.
Teamkocken fick laga till köttet i teambussen för kocken på hotellet vägrade att tillåta andra använda sig av hans kök. "Och ärligt, köttet var för bra för att kastas", sa Alberto. "Sedan valdes bara två Astana-åkare ut för kontroll, det var Vinerkorven och jag" (Vilket i sammanhanget passar väldigt bra, det finns nämligen ingen åkare att jämnföra med då Alberto och Vinerkorven ätit olika kött).
Den spanska Sportministern, Jaime Lissavetzky, har bara gott att säga om Alberto och; -"Han har givit mig sitt hedersord"
---
Uppenbarligen var man inte intresserad av det skrev:
-------------------------------------------------------
> Det kanske har behandlats/beskrivits men har
> Contador (eller någon annan) kunnat förklara hur
> de kan veta/tro att det var genom köttet han fick
> i sig medlet?