Fjärdebrunn skrev:
-------------------------------------------------------
> En fråga du kan ställa Stanton är om de vill
> att
> a) ni löser detta på ett sätt är i linje med
> gällande regler, dvs ersätta dig med en ny ram,
> eller
> b) de vill att du ska förstå att det inte finns
> en rimlig lösning och att du då bara kan beklaga
> detta och kommer arbeta för att andra konsumenter
> inte riskerar att hamna i samma situation i
> Sverige, UK och USA.
>
> Det är alltid bättre att ställa motparten
> inför medvetna val där win-winlösningen finns
> kvar som ett alternativ
Instämmer. Man kan också sammanfatta vad som hänt, på ett sätt som gör saken ganska självklar:
#1: TS beställer en ram
#2: TS betalar för ramen
#3: Ramen anländer till TS
#4: TS skriver på för att bekräfta att ramen anlänt och för att ens kunna öppna paketet
Nu börjar det intressanta.
#5: Ramen är trasig
#6: TS vänder sig till ÅF
#7: ÅF hävdar att TS har skrivit på för att få ramen och därför får skylla sig själv för de skador som orsakats av att ÅF emballerat dåligt eller för att ÅF valt en fraktfirma som skadat emballaget
Uppenbara faktum:
#8: Ramen var kass när TS öppnade paketet
#9: TS har inte gjort något fel över huvud taget
#10: ÅF tycker ändå att det är TS fel att ÅF inte klarat av att hålla det kontrakt som juridiskt sett gäller sedan TS köpt och betalat för ramen
Intressantast av allt:
#11: ÅF hotar med advokater och domstol om TS kräver sin rätt som konsument efter att ha betalat och erhållit en produkt som anlänt som trasig
-----------------
Slutsatsen är att man blir måttligt sugen på att handla på nätet från andra länder:-/ Att bråka med en ÅF på svenska per telefon är ju inte så farligt, men i det här fallet accepteras tydligen inte ens telefonsamtal på engelska.
-----------------
Mitt bästa råd är fortfarande att ta det lugnt. Du har inte gjort något fel. ÅF har gjort allt fel. Skriv inte ett enda mail till ÅF om det inte nödvändigtvis behövs. Undvik all kontakt eftersom allt du skriver kan vändas mot dig.
Edit: Är det något man bör fråga ÅF så är det hur ÅF anser att TS skulle ha gjort för att få en hel ram, enligt det kontrakt som upprättades när TS köpte ramen.