Mr B sa:
Det verkar finnas en uppsjö olika modeller av Husqvarna 2000. Är det något "viktigt" som skiljer dem åt?
Det finns väldigt lite historik om dessa symaskiner publicerat, men jag har försökt dokumentera skillnaden mellan de olika maskinerna i serien. Jag har tyvärr inte en av varje, så jag är inte helt säker på att nedanstående sammanställning är 100% rätt. Någon som har en av varje kanske kan rätta mig... :-)
"2000" är en utveckling av gamla modell 21 (med varianter), förutom ett nytt "standardchassie" har dom även det som Husqvarna kallade för "trimotion", dvs att olika sömtyper kan innefatta inte bara nålens position i sidled utan även variationer i matningen av tyget, även bakåt. "2000" blev sedan under nästan 25 år benämningen på Husqvarnas toppmodell, fram till den första datoriserade maskinen.
Den ursprungliga modell 2000, den första gröna, lanserades i slutet av 50-talet, såldes med 4 kamvalsar med vardera 4 sömtyper (raksöm, sicksack och tresteg har dock hela tiden varit inbyggda sömmar i maskinerna, så dom kunde sy 19 olika sömmar totalt). Den hade trådspännaren utvändigt monterad på framsidan, som alla andra äldre maskiner. Mitt i serien kom det en guldfärgad variant som var märkt "Colormatic", vilket syftar på systemet med kamvalsar där olika sömmar representeras av olika färger. Under produktionen av den ursprungliga 2000 gjordes mekaniken för att låsa dom lösa kamvalsarna på plats i maskinen om.
6010 var den andra varianten, den var beige och fungerade bara med den nya låsningen av kamvalsarna. Den hade också en annan bottenplatta och trådspännaren var integrerad i locket utanför den övre armen.
6020 fick snedskurna drev i reduktionsväxeln och lite mer klös i motorn, samt en ny variant av justeringar för nålstången.
6030 kan nog sägas vara den första i den "andra generationen". Det var den första "smörjfria", dvs smörjhålen var borttagna, de största lagren var bytta mot sintrade oljebronslager (livslängd på "smörjan" i dom var ca 15-20 år, dvs dom har behövt eftersmörjas de senaste 40 åren, men få har gjort det eftersom det står i manualen att dom är "smörjfria"...) och övrigt smörjmedel bytt mot "långtidsverkande". "Smörjfri" avsåg egentligen på den tiden att maskinen bara behövde lämnas in på översyn en gång per år, som alla andra symaskiner, två gånger om man sydde mycket, men användaren själv behövde i alla fall inte smörja varje gång man skulle sy, vilket annars var det normala.
Trådspänningsmekanismen flyttades också från locket till maskinkroppen och den hade ytterligare förändrade justeringar för nålstången. Den fick också en utvändigt åtkomlig ratt för pressarfotstrycket, och mekaniken för kamvalsarna ändrades igen! Den nya varianten av fast kamvals blev reservdel för alla äldre maskiner. Den fick också en inställning för balans mellan söm framåt och bakåt, framförallt för att sy snyggare knapphål!
6430 kommer i början av 70-talet. Det var i princip samma maskin som 6030 men i ett nytt chassie som blir gemensamt för även andra modeller. Den gick att få i vitt eller i en klart lysande 70-talsorange färg, och levererades från början med 6 kamvalsar. Den fick ett speciellt krönt emblem för att fira Husqvarnas 100 år som symaskinstillverkare. Skillnaden i övrig var ett nytt utförande på remspänningen.
Alla dessa äldre maskiner hade inställningsrattar av en plast som blir spröd med åldern. En inte speciellt originaltrogen variant av den klenaste av rattarna finns på Thingiverse, för den som har en 3D-skrivare, i övrigt finns tyvärr inga nytillverkade reservdelar till dessa, och plastdelarna från skrotade maskiner är lika spröda...
6440 var 70-talets "Heavy duty"-modell, den fanns i vitt och i jordnära 70-talsbrunt utförande. Största skillnaden är att tidigare modellers 4 mm stygnlängd utökades till 6 mm. Den fick också nytt utförande på vissa kugghjul, och en helt ny konstruktion av trådtilldragararmen som får en mer linjär rörelse. Kåpan över motorn integrerades också med resten av kåpan på baksidan, och den fick en solid kåpa över friarmen.
6450 har jag sett bilder på, men jag känner inte till en enda skillnad mot 6440. Om någon vet vad som skiljer dessa två så är jag väldigt nyfiken! :-)
6460 SL är nästa generation av maskin, den gick att få i vitt eller vackert djuprött. Den är markant lättare än tidigare modeller och levererades med 8 mönstervalsar. Den har också ett nytt utförande på inställningsrattarna och nya kolhållare i motorn som skall skydda kollektorn om kolen blir för nedslitna.
6570 SLE är den sista maskinen i Husqvarna 2000-serien. Den är mekaniskt nästan helt identisk med 6460, men remspännaren har fått ett annat utförande för att ge plats för elektroniken. Den har elektronisk motorstyrning, dvs istället för att pedalen innehåller en reostat som alla tidigare modeller så har den i princip motsvarande en "dimmer", och den har dessutom möjligheten att stanna med nålen längst upp eller längst ned, utan att den är datorstyrd.
Nästa modell från Husqvarna, som direkt uppföljare till 2000-serien, är 6680. Världens första datorstyrda symaskin, och nästa efter det är 6690 med större minneskapacitet vilket ger den möjligheten att sy löpande text...
Genom hela 2000-serien så finns det en del styrkor och svagheter som går igen, framförallt är det en del plastdetaljer som gärna går sönder, även om maskinerna bara står oanvända!
På de tidiga maskinerna är det reglagen av en plast som blir mycket spröda över tiden.
När dom blir "smörjfria" så blir dom sämre underhållna och smörjmedlet har större tendens att stelna.
På samtliga maskiner i serien så är den "fasta kammen", som hanterar sicksack och trestegs sicksack, och som mönstersömvalsarna monteras utanpå, tillverkad av en plast som krymper med tiden och som då spricker eftersom den sitter på ett stålrör som inte krymper... En reservdel finns som passar nästan alla maskiner i serien, men tyvärr inte dom tidigaste som är utan hjälp. Den kostar ca 550:- och är ganska enkel att byta.
Minst från och med 6440 (inte helt säker på när den infördes) så är sliden som styr trådtilldragararmen av samma plast som "fasta kammen", och sitter runt en oljebronsbussning. Det är inte riktigt lika vanligt att den spricker än så länge, men den kommer att göra det förr eller senare. Reservdelen är desto dyrare, och betydligt mer komplicerad att byta!
I övrigt är det ont om reservdelar att få tag på, och alla maskinerna i serien är extremt svårmekade jämfört med de flesta andra symaskiner.
Maskinerna är så gott som alltid ihopbeckade av gammalt smörjmedel. Dom är avsedda för den som syr mycket. Dom skall användas kontinuerligt och dom kräver sin årliga service för att må bra! Om dom står orörda i en garderob så har dom en tendens att självdestruera. Dom går fortfarande att rädda om man är beredd att betala för reservdelarna, såvida ingen gett sig på att försöka vrida runt reglagen med våld när dom börjar bli tröga, för då är det vanligen kört!
Det är kanske en av dom mest mångsidiga och kompetenta av alla mekaniska symaskiner som någonsin tillverkats, men det är också bland dom allra mest underhållskrävande i långa loppet, och bland dom jävligaste att meka med!
Det är väldigt mycket mekanik svåråtkomligt inklämt i ett kompakt chassi. Servicemanualen är på nästan 200 sidor, och den innefattar i huvudsak hur man mekar loss dom enskilda modulerna från innanmätet så man kan skicka hem dom till Husqvarna för service på fabriken...
Men om man verkligen älskar symaskiner, mekanik och utmaningar så är en gammal "2000" helt rätt maskin att ta sig an!
(jag har fem)