Steel is Real
Aktiv medlem
Rengöringsmedel innan vaxning av kedjan?
Utvärdering av kastrullmetoden med diskmedelstablett: Metoden ej godkänd!Dags för ny kedja igen och nu testar jag kastrull-metoden några inlägg upp i tråden:
Alltså har jag kokat kedjan med diskmedelstablett 15min X 2under omrörning, sköljt sen noga med vatten, sen ett ett par spritbad över natten x 2, sköljt igen, torkat och på med Squirt.
Ska köra Rando på lördag, så utvärderar efter det. Men en klar fördel här är att slippa slabba med avfettning/bensin/diesel. Den överblivna rödspriten blev spolarvätska till bilen??
Nu efter gårdagens 20-milare i finväder så blir det svart klet på rengöringstrasan och det är inte vägdamm. Tydligt att metoden ovan inte biter på fabrikskletet på ny kedja.
Jag återkommer i tråden om 300 mil när det är dags för ny kedja. Om inget bättre tips inkommer så återgår jag då till bensin eller liknande skit för rengöring av ny kedja innan Squirt.

