Reaper skrev:
-------------------------------------------------------
> Kan någon förklara mer exakt vad detta är för
> siffror som det pratas om?
>
> Fattat det som volym (i ml) per kg kroppsvikt per
> minut är det intressanta? Men exakt hur långt
> ska ett test vara för att det ska vara
> "approved"?
>
> 90.6 ml/min/kg verkar vara något typ av
> all-time-high, men verkar vara under "45s max"
> för sen näms andra siffror i andra "zoner" och
> då blir värdet lägre...
>
http://tranastyrka.se/varldens-basta-aeroba-formag
> a/
>
> (Får känslan av att "ts" och Micke S pratar om
> två olika mätområden)
Siffrorna är maximal aerob kapacitet. I det här fallet indirekt kalorimetriskt mätt vilket gör att spikarna i grafen är direkt ett resultat av hur ojämnt man andas. Därför använder man bara medelvärdet för den högsta perioden och en accepterad standard är medlet över de högsta på varandra följande 40-45 sekunderna.
Tittar vi på den undre grafen med ventilationsdata så ser det ut som att nåt inte är som det ska också. Detta påverkar innehållet i den övre grafen.
Edit: egentligen ska jag inte bedöma en testrapport som trots allt är utlämnad. Resultatet av testet är förutom grafen självklart beroende av rådatan, hur den behandlas, hur maskinen gått igenom kalibrering, hur bra testet utfördes, hur resten av utrustningen fungerade och om det finns andra faktorer som påverkar bedömning av det som lämnas ut. Testledaren sitter på den informationen, inte jag.