dogday
Aktiv medlem
Årets lamptråd 21/22
Jämförde du lamporna efter att de båda fått brinna ett tag? Tänker att MJ908 ser ut att vara lite överhettningsbenägen även om du ordnar bra batterier...Jag var ute och cyklade med en M Tiger Hyperion igår.
Bra drag, och säkert väldigt bra brinntid.
En skitbra lampa med smarta tillbehör.
Men, jag tycker min MagicShine MJ908 lyser starkare.
Magicshine är ju kända för att uppge orimliga lumen (8000 i detta fallet vilket är helt orimligt), och blir ofta bespottad hos tex Valostore för dess dåliga ljusstyrka.
Men om man upplever MJ908an starkare än Hyperion, hur ska man tolka det?
Har jag helt enkelt fel?
Just nu känns det lite avigt att betala 4000kr för en lampa jag tycker lyser lika bra eller sämre, bara för att min MJ har batteriproblem.
Hyperion kommer med 2st 8700mAh-pack.
MJ908an kom med 2st 7000mAh-pack, där mitt ena då tappat massa brinntid.
Om jag lyckas bestycka min MJ908a med fler mAh, så har jag i mitt tycke ett bättre koncept?
Sen är ju säkert Hyperion mer genomtänkt med sina 4st dioder varav 3st är spottar och 1st vidvinkel, medans MJ908an har 8st Cree-nånting bara rakt av i samma lins.
Tankar?
Kan vara värt att fundera på ljusbild och färgtemperatur också, men stör du dig inte på något så finns det väl inget skäl att betala mer för mindre.

