Frågor man inte vågar ställa, egentligen....
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Borde vara att klämma hårdare. Är nog lika bra att lära sig annars blir det svårt.Är kanske riktigt dum, men ville byta slang - verkar som att det är fastlimmat (?) eller måste jag bara nypa hårdare? En white från XXL 2020 med originaldäck tror jag. Kanske lättare att bara slänga in hos en verkstad? Relativt ny till cykelmek.
99% passar.4) varför står det att fyrkantslager passar till vev med X mm axel? Veven fäster man väl på lagret?
Nyp hårdare.Är kanske riktigt dum, men ville byta slang - verkar som att det är fastlimmat (?) eller måste jag bara nypa hårdare? En white från XXL 2020 med originaldäck tror jag. Kanske lättare att bara slänga in hos en verkstad? Relativt ny till cykelmek.
Vilken standard är standard då? 99% menar jag.99% passar.
Finns JIS och ISO standard.
Antagligen folk som missar att det finns två olika standarder som köper det där phil wood vevlagret och sen lägger ut det igen på köp/sälj. Det isolagret verkar studsat runt hela året
Det är vevaxelns längd. Olika vevpartier behöver olika lång axel för att kedjelinjen ska bli rätt.Vad betyder 124.5mm
B.B. TAPER SQUARE
四方孔轴心124.5MM
Dom är också roliga som bara skriver ut compability (kedja) på några....
JIS är nog standard. ISO är lika med Campagnolo, tveksamt om det finns annat som passar i dagsläget. Kanske nåt franskt.Vilken standard är standard då? 99% menar jag.
Random prowheel vev för barncykel bör passa på white xc 260 då?
Risken är att det är för singelspeed bara...
Ok, längd på axeln i lagret för att cl ska bli som specat? Om jag tar en annan axel micklar jag med cl.Det är vevaxelns längd. Olika vevpartier behöver olika lång axel för att kedjelinjen ska bli rätt.
Exakt så. Några mm diff är nog ingen fara, lite beroende på hur du ska använda cykeln.Ok, längd på axeln i lagret för att cl ska bli som specat? Om jag tar en annan axel micklar jag med cl.
Aj, så köper jag vev för annan axel så passar vev men cl blir knas...o jag måste byta lager
Vad betyder 124.5mm
B.B. TAPER SQUARE
四方孔轴心124.5MM
Dom är också roliga som bara skriver ut compability (kedja) på några....
Flaskhållarskruvar i titan.Ska slänga iväg en beställning till tysken. Om en vecka kommer jag stå och meka i garaget och märka att jag saknar något och tänka att faan varför köpte jag inte det från tysken? Vad är det jag glömt?
zefal spySka slänga iväg en beställning till tysken. Om en vecka kommer jag stå och meka i garaget och märka att jag saknar något och tänka att faan varför köpte jag inte det från tysken? Vad är det jag glömt?
Jo där är rör så det räcker, tror faktiskt där är bättre komponenter också jämfört med vad som sitter på Specialized som jag vill "rädda". Äldre herre som haft donatorn så den är i bra kondition annars cykeln :)Det är helt oproblematiskt med boost gaffel på ikke boost ram. Däremot ska det var samma styrrör och tillräckligt av det
det finns också konad rör 1 1/8 - 1 1/2 och straight 1 1/8.Jo där är rör så det räcker, tror faktiskt där är bättre komponenter också jämfört med vad som sitter på Specialized som jag vill "rädda". Äldre herre som haft donatorn så den är i bra kondition annars cykeln :)
Jo båda är ju konade så tänker det bara är att flytta då :) straight har jag själv inte sätt på länge. Kanske var det på min gravel eller är det på min lvg. Men annars känns det som det var längesen man rörde vid ett sådant objekt.det finns också konad rör 1 1/8 - 1 1/2 och straight 1 1/8.
Stämmer det så är det bara att köra - glöm ej flytta över crown race.
Rimliga är väl att man får en ersättningsram i samma storlek som den man ersätterEfter ett garantiärende ska jag få en ny ram, tidigare hade jag en storlek medium 29" (är 175cm) med den här geon
Visa bilaga 722593
Den nya ramen som sitter på en Cannondale Trail 4 har den här geon och enligt Cannondales sida
så ska jag ha en "Large" om man kollar "What's my size?" 170-182 cm. Men dom som ska skicka cykeln säger alla att jag ska ha "Medium" som enligt "What's my size?" då ska vara för personer som är 162-172 cm. Ringde till ett annat ställe och dom sa också "Medium"...![]()
Trail SL 4
A mountain bike built to raise your game and ignite a passion for the trail. Designed for the mountains and ready for anything.www.cannondale.com
Är det inte konstigt att det är så missvisande? Jag vet inte riktigt vilka siffror jag ska snöa in mig på, vet bara att jag inte vill ha en mer framåtlutande ställning än idag då jag har problem med ryggen.
Visa bilaga 722594
Jo men jag fick välja, ramen skiljer ju sig och Cannondale verkar ha gjort om i storlekarna.Rimliga är väl att man får en ersättningsram i samma storlek som den man ersätter
Jo men jag fick välja, ramen skiljer ju sig och Cannondale verkar ha gjort om i storlekarna.
Det verkar som att det inte blir helt fel med M ändå...lite kortare wheelbase. Innerben har jag 78 cm så det passar kanske bättre med standover 77.4Jag säger L. Det skulle jag enda rekommendera, men om du har problem med ryggen kan man får styret lite högre och den blir också inte för kort när man höjer styret och styret därför också kommer närmare horisontellt.
EDIT: skillnader mellan M och L är dock små.
Det verkar som att det inte blir helt fel med M ändå...lite kortare wheelbase. Innerben har jag 78 cm så det passar kanske bättre med standover 77.4
Eget fulmek borde väl passa utmärkt på en sån hoj?Hur göra för att förhindra att hjulen glider framåt i dropoutsen?
Har en cykel med typ horisontella dropouts och hur mycket jag än drar åt så får jag inte hjulet att sitta, utan det glider fram och det slutar med att däcket går emot ramen.
Ska tilläggas att cykeln i fråga är min streetlocker, så budgeten är tajt. (Numera är den också växlad)
JAGHARJUPPDATERATINLÄGGETMEDENTILLBILD ?kan du inte ta en bild lite längre bortifrån??![]()
JAGHARJUPPDATERATINLÄGGETMEDENTILLBILD ?
Tack, uppskattar engagemanget!
Hur göra för att förhindra att hjulen glider framåt i dropoutsen?
Har en cykel med typ horisontella dropouts och hur mycket jag än drar åt så får jag inte hjulet att sitta, utan det glider fram och det slutar med att däcket går emot ramen.
Ska tilläggas att cykeln i fråga är min streetlocker, så budgeten är tajt. (Numera är den också växlad)
Kanske är så enkelt ändå...Jag tror att det skulle räcka med lite tjockare ringen med tänder på innansidan emot dropouts.
Mina kollegor delar samma känsla, det är en fin linje att kunna vara tillräckligt hjälpsam att det ändå är en acceptabel nivå av retsamhet.Tack, uppskattar engagemanget!
Vad heter de surly-varianterna? Saknar liksom ett sökord...
Ja, det har de helt klart gjort. Fick också svetsa igen det svinstora hålet på växelörat och gänga upp ett nytt, så felkällor finnes.Mina kollegor delar samma känsla, det är en fin linje att kunna vara tillräckligt hjälpsam att det ändå är en acceptabel nivå av retsamhet.
"Chain tug"
"Snug nut"
Borde ha lite varianter.
Tycker det ser ut som att dropouren redan börjat gapa lite? Annars hade jag föreslagit taggigare och större bricka
Hur mycket plats är det? Går det att skruva i en skruv och mutter framför axeln? Eller vad som helst som blir ivägen.Ja, det har de helt klart gjort. Fick också svetsa igen det svinstora hålet på växelörat och gänga upp ett nytt, så felkällor finnes.
Men stor bricka verkar vara stalltipset om man inte ska gå full mental och köpa delar...
Svårt att se hur jag skulle kunna fästa den i nånting...Hur mycket plats är det? Går det att skruva i en skruv och mutter framför axeln? Eller vad som helst som blir ivägen.
Är det fulmek som du vill ha så ska du göra en egen bricka av ett vinkeljärn.Ja, det har de helt klart gjort. Fick också svetsa igen det svinstora hålet på växelörat och gänga upp ett nytt, så felkällor finnes.
Men stor bricka verkar vara stalltipset om man inte ska gå full mental och köpa delar...
Jag tycker det var en förträfflig förklaring/beskrivning. Jag hade krånglat till förklaringen ordentligt!Är det fulmek som du vill ha så ska du göra en egen bricka av ett vinkeljärn.
Kapa ner så att du bara har en liten ”Läpp” kvar, som ligger i bakkanten av dropouten också borrar du ett hål där axeln passar.
Känner själv att det här är en dålig förklaring :)
Mm insåg att jag tänkte åt fel håll när jag kollade på bilden igen.Svårt att se hur jag skulle kunna fästa den i nånting...
Det här låter ju lockande. Om jag förstått det rätt dvs.Är det fulmek som du vill ha så ska du göra en egen bricka av ett vinkeljärn.
Kapa ner så att du bara har en liten ”Läpp” kvar, som ligger i bakkanten av dropouten också borrar du ett hål där axeln passar.
Känner själv att det här är en dålig förklaring :)