Scott spark the tråd
Har du tre skruvar passar inte quarq spindeln. Vill du inte byta vevar kan du alltid kolla på power2max spindel
Ajdå, det var tråkigt, känns så onödigt att byta vevar när jag har superfina XX1 vevar.
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Har du tre skruvar passar inte quarq spindeln. Vill du inte byta vevar kan du alltid kolla på power2max spindel
Hej! Jag äger en RC 900 WORLD CUP 2019. På den sitter en RockShox SID RL3 Air framgaffel, 100 mm slaglängd, vikt 1620 gram. Kör en hel del på stökigare stigar med mycket sten, stora rötter, och utförsbackar, skulle önska gaffeln svalde mer av ojämnheterna än vad denna gör, samtidigt som jag önskar en snabb cykel för typ långlopp. Har läst här på forumet att det inte går att uppgradera gaffeln till typ 120 mm slaglängd. Har någon något tips om annan tänkbar gaffel ca 120 mm slaglängd, som inte ökar totalvikten på cykeln nämnvärt, och som fungerar med den låsningsmekanism TwinLoc som finns på cykeln? Tack på förhand!
Finns 120 variant av sid ultimate men det verkar väldigt svårt för att inte säga omöjligt att få tag på en som har stöd för alla lägena i twinlock (om man inte vill köpa en ny Scott spark som har en treläges ultimate). De som går att köpa har bara öppen eller stängd men funkar med twinlock frånsett då att mittenläget inte finns. Annars har Fox gafflar med tre lägen men man behöver nog byta en del i twinlocken för att få rätt utväxling på vajern.
![]()
DT SWISS Suspension Fork 29" F 232 One 120 mm Two in One Remote taper, 897,50 €
DT SWISS suspension fork 29 "F 232 One 120 mm Crown Adjust tapered BOOST black 51 mm offset In order to produce a competitive product, all requirements forr2-bike.com
Kanske kan va något ?
Om nu lockouten går åt rätt håll "spänn eller släpp vajer för hårdare"?
Min förra bmc fourstroke ramset kom med dt- Swiss 3 stegs reglage Och fox bakdämpare och som passade ihop med min fox 32 stepcast från en Scott spark och drog lika mycket vajer som scottreglaget.
Så jag killgissar att det funkar utan större gogglesökningar men är ju något jag skulle undersöka mera innan jag köpte ny gaffel .
En viktig sak med Fox som nämnts innan men som tål att förtydliga. De kan ha funktionen pull to unlock istället för pull to lock dvs det funkar tvärt om mot det du vill. För att det ska funka måste gaffeln låsa när vajer spänns och inte tvärtom.Tack för svar!
Jag har kollat lite grann på de alternativen du nämner. "RockShox SID Ultimate Race Day 29" Debon Air 120 Tapered Boost TwistLoc" väger 1546 gram, det är bra, till och med mindre än den 100 mm jag har nu! Som du skriver två lägen för kompression av/på, men det gör mig ingenting om det bara går att använda rakt av i Twin-lock-reglaget. Märker knappt någon skillnad mellan 70 och 100-läget ändå. Sen kommer ju den här gaffeln med ett vridhandtag för låsning av gaffeln (TwistLoc), och i och med att det är inbyggt i handtaget så behöver man ju inte få plats med ytterligare ett reglage fastklämt på styret, det är trångt nog ändå.. Sen är det det här med "offset", något jag inte visste fanns ens. Standard hittills, och på min nuvarande gaffel, är ju 51 mm. Den här gaffeln levereras bara med 44 mm offset. Har läst lite om offset och hur det påverkar styrningen, men tror att jag ska kunna hantera den ändringen.
Har även kollat på "FOX RACING SHOX 34 K FLOAT SC F-S FIT4 3POS-ADJ 29" 120MM BOOST KABOLT 44MM". Den väger 1623 gram. På min förra cykel, en Canyon Nerve, satt det Fox-gaffel 120 mm slaglängd och jag var väldigt nöjd med den. Men tveksamt om det är värt så mycket mer pengar som det rör sig om. Dessutom så är det nog som du skriver lite mer pyssel med att få den här 3-läges-gaffeln att lira med låsningsmekanismen. Och jag får inte plats med ett till reglage fastklämt på styret.
SID-gaffeln kostar som billigast drygt 8 000 kr, FOX-gaffeln knappt 13 000 kr.
Testa att justera vajern vid remoten. Har du tur är det så enkelt.Hej! Någon mer som har haft problem med twin locen inte låser bakdämparen? Enkelt att fixa själv?
Hej! Någon mer som har haft problem med twin locen inte låser bakdämparen? Enkelt att fixa själv?
Tack får svaret, får titta på det imorgon ?Bakdämparen ska justeras genom att ha twinlocken i mellanläge och ratten på dämparen ska ställas in så att den vita pricken är i mitten rakt uppåt.
Hallå där! Jag ska byta bussningarna i det övre dämparfästet och i ramen på min Scott Spark RC 900 Pro, 2019 års modell. Är det någon här som har koll på vilka artikelnummer som gäller? Jag gissar att det är 262044 för dämparfästet och 266573 för ramen. Någon som kan bekräfta? /Johan
Tack för svar! Ok, jo det kitet fungerar ju, men jag är bara ute efter bussningarna. Jag behöver inte byta bultar och kullager (eller rättare sagt så har jag redan andra kullager). Det var därför jag funderade på andra set.Jag har bytt alla bussningar och lager med detta kit.
![]()
Scott Bult Kit, Swingarm Repair Kit Spark RC 100mm 2017-2021
www.evaldsmtb.se
Men du kanske behöver byta de triangelformade plattorna?
Har för mig att dom inte säljs lösa, oklart om det är samma men annars har jag i princip oanvända bussningar till en scott spark 120mm, dvs icke RC modellen.Tack för svar! Ok, jo det kitet fungerar ju, men jag är bara ute efter bussningarna. Jag behöver inte byta bultar och kullager (eller rättare sagt så har jag redan andra kullager). Det var därför jag funderade på andra set.
Vad menar du med de triangelformade plattorna? :)
Tack för svar! Ok, jo det kitet fungerar ju, men jag är bara ute efter bussningarna. Jag behöver inte byta bultar och kullager (eller rättare sagt så har jag redan andra kullager). Det var därför jag funderade på andra set.
Vad menar du med de triangelformade plattorna? :)
Jaha, fattar!De här syftade jag på:
Scott Suspension Linkage Bar For 100mm Travel Spark Carbon (2018) | Westbrook Cycles
<p>Genuine Scott replacement suspension linkage for 100mm carbon versions of 2018 Spark.</p> <p>Compatible models:</p> <ul> <li>Spark 900/700/Contessa Spark 2018</li> </ul> <p> </p> <p> </p> <p>*Please note that compatibilwww.westbrookcycles.co.uk
Trekantiga plattor är inte direkt en klockren beskrivning =)
Kolla denna länken för att hitta reservdelar till Spark:
Behöver vägledning kring behov av och nivå för dämparservice. Cykeln är undanställd sedan slutet på oktober och lär inte köras innan det börjar torka upp i skogen så nu är ett bra tillfälle att ta tag i saken.
Jag har kört min Spark RC Team ´19 i 42h (634km) under 12 månader. Nästan uteslutande på den lokala XC-slingan. Innerben (och vad man kallar motsvarande på bakdämp) avtorkade efter varje tur. Nästan all körning i relativt torr väderlek.
Det sitter en RS SID fram och Fox bak enligt original spec. Den sistnämnda krävs att man skickar iväg för service såvitt jag förstått. Har byggt så mycket cykel (dock mest lvg) att jag kan tänka mig att göra en del själv om det inte krävs allt för dyra specialverktyg.
Nu till själva frågan: Vad är rimlig nivå på dämparservice?
Ja inga problem. måste troligen dra ut vevlagret men annars ska det va lungt. Eventuellt byta gummit där wiren går in för att få en extra ingångHej
Någon som vet...
Finns det plats för att montera en dropper med intern vajerdragning på en Spark 900 RC Pro årsmodell 2017?
Kolla om du råkat böja kroken till vajern för mycket: 2020-07-24Har en scott spark 900RC SL 2017, min lockout på bakdämparen strular.
När jag kör på mellan läget och sen ska öppna upp den helt, så vill inte den lilla ”rullen” på dämparen följa med så den låser sig och inte öppnas.
Har bytt vajer, blev ej bättre, nån med bra tipps?
Kolla om du råkat böja kroken till vajern för mycket: 2020-07-24
Ska byta styrlager till min RC. Vilka fabrikat ska man kolla på förutom Syncros?
Tackar. Då ska jag kolla.Jag köpte detta när org. gav upp på min 900 RC team 2019, inte kört det så länge men fått bra omdömen. (Finns hos andra handlare också såklart men ville ge exakt modell)
Cane Creek 40 Headset Tapered Short IS42/28.6/H9 I IS52/40 | bikester.se
Cane Creek 40 Headset Tapered Short IS42/28.6/H9 I IS52/40 - till rätt pris! 30 dagars öppet köp och fri retur.Cane Creek Över 40 000 produkter från 600 varumärken - Bikester.se.www.bikester.se
Ja.Någon som kör oval 34 på en Spark Rc? Går det fritt?
Tvättad med vatten, inget högtryck.Beror på hur mycket tvättmedel, högtryckstvätt eller om man badat med cykeln...
Det är bara bakdämparen som påverkas i mellanläget. På framgaffeln är mellanläget olåst.Halloj! Har en scott rc pro 2018. Upplever det som att den tappat mellanläget på dämpningen. Det är antingen helt låst eller så känns den helt mjuk. Någon som haft detta problem? Framgaffeln är nyservad och trodde väl det skulle lösa problemet men icke.
Ååå fan. Där lärde man sig nåt nytt. Då kan jag sluta fundera på det då.Det är bara bakdämparen som påverkas i mellanläget. På framgaffeln är mellanläget olåst.
Den har 3 lägen men det känns ingen skillnad på 2 av dom...Det beror ju kanske på vad det är för gaffel, men nog har tex en fox 32 med fit4 ofta tre lägen på kompressionen!
Nu raserades världsbilden för många.Den har 3 lägen men det känns ingen skillnad på 2 av dom...
www.bike-discount.de
www.bike-discount.de
Är bara att köpa ventil och vätska att hälla i.Hej, jag är en relativt nybliven mtb cyklist som har en scott spark 960 från 2020.
Är det någon som har koll på om jag måste tejpa fälgarna om jag skall konvertera till tubeless? Det ser ut att sitta en fin tejp där med fälgarna är ju "bara" tubeless ready???
Kört 2.35 Maxxis Ikon på 25mm fälg bak på RC 900 Team -19 , den får plats men är tight särskilt vid kedjestagsskyddet som bygger en del så samlas mycket lera när det är blött. Kör 2.25 Maxxis Rekon Race nu som ger betydligt bättre med plats.Hej! Någon som kör 30 mm-fälg med 2,35-däck på Scott Spark RC-ram? Får det plats? /Johan
Kört 2.35 Maxxis Ikon på 25mm fälg bak på RC 900 Team -19 , den får plats men är tight särskilt vid kedjestagsskyddet som bygger en del så samlas mycket lera när det är blött. Kör 2.25 Maxxis Rekon Race nu som ger betydligt bättre med plats.
Ok! Jag har precis samma upplevelse med 2,35 racing ralph på 25 mm fälg. Men Nino kör ju 2,4 Aspen på 30 mm fälg, så måste ju funka? Eller har han en specialbyggd ram?Kört 2.35 Maxxis Ikon på 25mm fälg bak på RC 900 Team -19 , den får plats men är tight särskilt vid kedjestagsskyddet som bygger en del så samlas mycket lera när det är blött. Kör 2.25 Maxxis Rekon Race nu som ger betydligt bättre med plats.
Det funkar ju utan problem särskilt om man ta bort kedjestagsskyddet eller har fri tillgång till nya baktrianglar :) Med 30mm fälg borde väl däckprofilen bli lite smalare ocksåOk! Jag har precis samma upplevelse med 2,35 racing ralph på 25 mm fälg. Men Nino kör ju 2,4 Aspen på 30 mm fälg, så måste ju funka? Eller har han en specialbyggd ram?